Drejtori i Arsimit në Durrës, z. Vaso Papaj, reagoi ndaj akuzave të ngritura nga kryesocialisti Rama për emërimet e mësuesve. “Në Durrës janë bërë emërime fiktive, janë emëruar mësues njerëz pa arsimin përkatës, duke lënë të diplomuarit pa punë”. Kjo ishte deklarata e kreut socialist, Edvin Rama, bërë me bazën e tij në qytetin bregdetar, me temë “Arsimi nën optikën e qeverisjes socialiste”. Duke folur mbi problemet që po kalon sot arsimi jo vetëm në Durrës, Rama ka deklaruar se “edhe nga drejtuesit e arsimit në qytetin tuaj janë bërë emërime skandaloze, janë futur në shkolla mësues pa arsimin përkatës, janë emëruar drejtues njerëz inkompetentë”. Nisur nga deklarata e dyshes Rama-Shamku bërë në takimin mbi problemet e arsimit, drejtori i DAR-së Durrës, Vaso Papaj, deklaroi për “standard” se “asgjë nga sa lideri socialist ka deklaruar, nuk qëndron. Ne nuk kemi bërë asnjë emërim skandaloz, por kemi spastruar emërimet dhe të emëruarit skandalozë që kemi gjetur; nuk kemi punësuar mësues njerëz të paaftë dhe drejtues të padiplomuar, por i kemi larguar ata që rezultonin të tillë, dhe më konkretisht, kemi mbi 300 të tillë që nuk i kemi lënë të presin pas dere, por i kemi punësuar, pa marrë parasysh kriteret politike, por vetëm ato profesionale”. Papaj tha se “janë punësuar vetëm në periudhën gusht-tetor 2008, pra këtë fillimviti të ri shkollor, një numër shumë i madh mësuesish dhe drejtuesish, duke zbatuar kriteret profesionale, duke shoshitur njerëzit e përgojuar për lidhje me aferat korruptive, pra kemi marrë në shqyrtim cilindo denoncim që na ka ardhur tek ne”. Sistemi arsimor në Durrës në 3 vitet e fundit ka njohur një hop të ri cilësor dhe një valë të paparë investimesh në shumë zëra, ku sipas Papajt, mund të përmenden edhe fondet e akorduara nga qeveria dhe donatorët që e kalojnë vlerën e rreth 2.1 miliardë lekëve që do të investohen për vitet 2008-2009 e në vazhdim do të ketë të tjera fonde”.

Bashkia Durrës

1. Niko Bllani Shkolla Mesme “Gjergj Kastrioti”


2. Diana Konçi Shkolla Mesme Naim Frasheri


3. Mirela Lazimi


4. Suzana Rama


5. Arjola Panteqi


6. Evelina Vukaj


7. Bilbil Musai, Shkolla Mesme Leonik Tomeo


8. Eriona Shyti


9. Rovena Koca Shkolla Mesme Olsi Lasko


10. Anisa Mehja


11. Mukades Balla Shkolla Mesme Hysen Cela


12. Alketa Bashysa Shkolla Mesme Jan Kukuzeli


13. Merita Mborja


14. Sajmir Kalaja


15. Egnisa Ferhati


16. Ermal Sinamati


17. Besmir Guma


18. Alma Driza


19. Besmir Vesti


20. Gentiana Ndina Shkolla Mesme Beni Qerraxhia


21. Manjola Sharkaj Shkolla Prof. Beqir Cela


22. Vladimir Zhusti Shkolla 9 vj. Bedrie Bebeziqi


23. Kozeta Pisha


24. Florika Deda


25. Ferdinand Limaj


26. Ilir Xaxa Shkolla 9 vj.Jusuf Puka


27. Etleve Plaku Shkolla 9 vj. Shaqe Mazreku


28. Ermelinda Doda


29. Zerina Kuqi Shkolla 9vj.Nene Terza


30. Griselda Nushi Shkolla 9vj. Vasil Ziu


31. Sadete Xhumra


32. Fatlinda Daka Shkolla 9vj. Marie Kaculini


33. Xhema Zyziu


34. Elida Huqi


35. Ervina Ikonomi


36. Edlira Karaj


37. Merita Bekteshi Shkolla 9vj.Kushtrimi i Lirise


38. Valbona Curumi


39. Fatbardha Madani


40. Nerina Benja


41. Oneda Ceno


42. Denis Liti


43. Irena Bunguri


44. Denada Capi


45. Mitare Abazi


46. Emalia Cullhaj Shkolla 9vj.14 nentori


47. Ymer Ajazi


48. Suzana Banushi


49. Luljeta Limanaj


50. Aleksandra Deda


51. Edmond Banushi


52. Lindita Copani


53. Ilda Graceni Shkolla 9vj.Qemal Mici


54. Xhemaile Murrizi


55. Ornala Veliu


56. Fatime Xhihani


57. Markela Zylfa


58. Vehbi Troci Shkolla 9vj. Hajdar Dushi


59. Elona Zeqo


60. Dorina Dosku


61. Ada Plangarica


62. Thoma Shtembari Shkolla 9vj.Eftali Koci


63. Ida Likmeta


64. Mimosa Gjepali


65. Nevila Lala


66. Sonila Elezi


67. Ina Muho


68. Rezarta Kondakci Shkolla 9vj. Hasan Koci


69. Flora Gojana


70. Vera Cara


71. Uarda Dibra


72. Oriola Tufa


73. Zagrida Muka Shkolla 9vj. Naim Babameto


74. Johana Kertusha


75. Ilirian Shehu


76. Ismail Lushaj


77. Mirian Fezga


78. Jorida Duka


79. Eriola Jorgji


80. Klodiana Ziu


81. Tone Bibaj


82. Valbona Zeqiri


83. Elonia Hoxha


84. Anduena Cepele


85. Shpresa Durbaku


86. Violeta Angeli


87. Jasmina Agaj


88. Reseda Husha


89. Aida Hasani Shkolla 9vj. Met Hasa


90. Petro Lashi


91. Flora Laska


92. Naile Ajazi


93. Flora Gjoka


94. Dorina Sheqeruka Shkolla 9vj. Bajram Curri 1


95. Xheladie Mazari Shkolla 9vj. Bajram Curri 2


96. Dorina Qendro Shkolla 9vj. Isuf Ferra


97. Rolanda Cani


98. Brunilda Xhaferraj


99. Englantina Kocini


100. Mirela Hoxha


101. Elvira Ballabani


102 Hyrie Zhusti


103 Majlinda Nehani Shkolla PLM


104 Donika Lafe


105 Eriola Panariti


106 Ora Hoxha


107 Marsela Matja Shkolla 9vj.Demokracia


108 Gugash Rrema


109 Olsa Shkarpa


110 Eleni Dyrmishi


111 Rajmonda Hasa


112 Alketa Seferasi


113 Donika Murrizi


114 Marsina Hasa


115 Adrina Jazexhi Shkolla 9vj. e Re Kenete


116 Arta Bleta


117 Anila Biturku


118 Lorena Gjini


119 Avdulla Kujovsa


120 Halisa Sina Kopshti 1 Qershori


121 Adelina Luku Kopeshti 7 Marsi


122 Donika Mihali


123 Aferdita Sabria


124 Nadjeshda Gorenxa Kopshti Sotir Noka


125 Engjellushe Beqiri Kopshti Foto Monobeu


126 Bedrie Gera


127 Liri Vllasi Kopshti Fidanishte


128 Denada Nashi


129 Elvira Ballanca Kopshti Parafabrikat


130 Serie Abazi


131 Gjergj Bardhi Shkolla Mesme Olsi Lasko


132 Alma Driza Shkolla Mesme Jan Kukuzeli


133 Edmond Banushi Shkolla 9vj. 14 Nentori


134 Majlinda Gjini Shkolla 9vj. Hasan Koci


135 Blerina Doraci Shkolla 9vj.Eftali Koci


136 Englantina Rama Shkolla Mesme Gjergj Kastrioti


137 Henrieta Lala Kop. 1 Qershori


138 Hena Aliaj Shkolla 9vj. Bedrie Bebeziqi


139 Nexhmie Kastrati Shkolla Mesme Gjergj Kastrioti


140 Laoreta Zeqja Shkolla Mesme Naim Frasheri


141 Elda Graci Shkolla 9vj.Jusuf Puka


142 Alketa Lasku Shkolla 9vj. Qemal Mici

Bashkia Shijak

143 Elda Truma Shkolla Mesme 16 Shtatori


144 Aida Bado


145 Eneda Shahini Shkolla 9vj. Muharrem Dollaku


146 Ermelinda Bashhysa


147 Mirela Hushi Shkolla 9vj. Lidhja e Prizrenit


148 Shkelqim Cyrbja


149 Brunilda Duka Shkolla 9vj. Petrit Llaftiu


150 Anila Xhakja Kopshti 1


151 Bedrie Gjoka Kopshti 2


152 Adela Bleta Shkolla 9vj. Muharrem Dollaku


153 Enkelejda Berberi Shkolla 9vj. Petrit Llaftiu


154 Alda Keci Shkolla 9vj. Lidhja Prizrenit

Bashkia Sukth

155 Mirdash Mustafa Shkolla e Mesme


156 Myslym Veipi


157 Aligerta Haxhiraj


158 Voleta Selami


159 Delina Kollcaku 160 Selim Kurti Shkolla Mesme Kulle


161 Mimosa Sinani


162 Frederik Bibollari


163 Bledar Hoxha


164 Alma Ymeraj


165 Esmeralda Shtembari


166 Abedin Dyrmishi Shkolla 9vj. Njazi Mastori


167 Arben Isallari


168 Lorisa Avrami


169 Rezarta Rexha


170 Dushanka Guzina


171 Aida Mico


172 Marsina Bajramaj


173 Greta Sharkaj


174 Luan Vora Shkolla 9vj. Vadardhe


175 Flori Telhai


176 Agim Tafili


177 Bashkim Biba


178 Merushe Bozo


179 Petrit Xhani


180 Anila Gashi


181 Heliona Licaj Shkolla 9vj. Rrushkull


182 Violeta Daci


183 Alsida Hasi


184 Desdemona Likaj


185 Hekuran Zoto


186 Ledi Rama Shkolla 9vj. Hamallaj


187 Ramazan Suli


188 Hajri Mehmeti


189 Irfan Shahini


190 Shpetim Allkja


191 Etleva Celmeta Shkolla 9vj. VadardheBashkia Manez

192 Olda Sinani Shkolla Mesme


193 Orikel Bushi


194 Beatrice Hoxha


195 Brunilda Elezi


196 Ermira Hidri


197 Antoneta Shahiu Shkolla 9vj. Rade


198 Blerta Buzo


199 Ligor Laze Shkolla 9vj. Manez Fshat


200 Xhevrie Gjyzeli


201 Albert Gjoka Shkolla 9vj. Kucok


202 Ramazan Sallaku Shkolla 9vj. Armath


203 Filip Graci


204 Marsela Cekrezi


205 Safet Pellumb


206 Mimoza Jaupaj Shkolla 9vj. Kucok

Komuna Rrashbull

207. Anjeza Elezi Shkolla 9vj. Rrazhbull


208. Lindita Lako


209. Nertila Agolli


210. Alda Keci


211. Alma Alushaj Shkolla 9vj. Arapaj


212. Angjelina Bregu


213. Jonida Xhavara


214. Musa Hasa Shkolla 9vj. Romanat


215. Bajram Marku


216. Syrja Rrodhe


217. Lulie Hoxha Shkolla 9vj. Manskuri


218. Ermira Allkja Shkolla 9vj. Shkallnur


219. Avni Cuni


220. Elisabeta Zdrava


221. Deshire Keta


222. Migena Hysa Shkolla 9vj. Stacioni Zooteknik Xhafzotaj


223. Ylli Shahaj


224. Ermira Gerxhalliu


225 .Sofilda Teta


226. Tonin Prift


227. Oneda Memlika


228. Isuf Hyka


229. Enver Sula


230. Mirela Mehmeti Shkolla 9vj. Shen Vlash


231. Jovan Piho


232. Vilma Kulla


233. Elda Marku


Komuna Katundi i Ri

234. Romina Popa Shkolla Mesme Katundi i Ri


235. Ermira Bardhi


236. Donika Perfundi


237. Edmond Bejko


238. Nikolas Herceg


239. Alda Leka


240. Sonila Osmani Shkolla 9vj. Qerret


241. Anis Baballeku


242. Marta Sula


243. Dhorka Ferro


244. Nertila Gjerani Shkolla 9vj. Fllake Fshat


245. Firdes Voja Shkolla 9vj. Sukth Katund


246. Ariola Hyseni


247. Donika Gjaci


248. Agime Toska Shkolla 9vj. Fshati Rinia


249. Liqen Behra


250. Arbesa Elezaj


251. Flora shehu


252. Elmira Bajramaj


253. Denisa Bejdo


254. Edmonda Rotani


255. Pranvera Hoxha Shkolla 9vj. Jube


256. Elvira Gjyzari Shkolla 9vj. Bisht kames

Komuna Xhavzotaj

257. Idriz Dyrmishi Shkolla 9vj. Xhavzotaj fshat


258. Arlinda Kume


259. Shqipe Dema


260. Daniela Molla


261. Myheredin Myftarallari


262. Islam Hoxha Shkolla 9vj. Salllmone


263. Xhelal Ceka


264. Nertila Mema


265. Klodjana Hoxha


266. Atila Ferro Shkolla 9vj. Rreth


267. Ermira Kepi


268. Oneda Shahini Shkolla 9vj. Pieze


269. Albana Brace


270. Nedina Guzina Shkolla 9vj. Borace


271. Yllka Vrenozi

Komuna Gjepalaj

272. Lorena Tusha Shkolla 9vj. Hardhishte


273. Viktor Hoxha


274. Hazbi Pershaku


275. Skender Nuzi Shkolla 9vj. Gjepalaj


276. Anida Kertusha


277. Shqipe Norja Shkolla 9vj. Shtraze


278. Kastriot Kasa


279. Haki Kumria Shkolla 9vj. Shetel


280. Ymer Memko


281 Evis Biba Shkolla 9vj. GjepalajKomuna Maminas

282. Marsela Braho Shkolla e Mesme


283. Jonida Cani


284. Loreta Kushi Shkolla 9vj. Rubjeke


285. Vehbi Bregu


286. Aida Ismaili


287. Nexhmie Kokoli


288. Ardjan Voci Shkolla 9vj. Metallaj


289. Fadil Lushi


290. Nexhmie Kokoli Shkolla 9vj. Rubjeke


291. Alda Shehi Shkolla Mesme Maminas

Komuna Ishem

292. Albana Kajmaku Shkolla Mesme Bashkuar Ishem


293. Elda Dinushi


294. Denada Qevani


295. Islam Hasanaj


296 Vesel Kapinova


297. Sabrie Dika Shkolla 9vj.Gjuricaj


298 Pellumb Beja


299 Alma Dija


300 Ndue Laska Shkolla 9vj. Draç


301 Arben Dema Shkolla 9vj. Lalez


302 Kadri Gjyli


303 Hysen Kapxhiu Shkolla 9vj. Shkafane


304 Pranvera Kambo


305 Gentian Shmitraku


306 Almeida Jaupi


307 Alma Dija Shkolla 9vj. Gjuricaj