Kreu i LSI-s n nj konferenc pr shtyp sht shprehur i gatshm pr t takuar Kreytarin e Partis Socialiste Edi Rama. Meta u shpreh se n 48 ort n vijim sht I gatshm q do minut t takohet me Ramn duke
t qart se kjo sht thirrja e fundit drejtuar kreut socialist.Kjo sht thirrja e fundit pr Ramn para se t hnn t hyj n fuqi pui kushtetues. I bj thirrje atij t distancohet nga pui i Berishs. Jan shkelur katr nene t Kushtetuts dhe Rama duhet t prpiqet t evitoj Republikn kryeministrore, t ciuln PS e votoi, deklaroi Meta.Kreu i LSI-s n fund t konferencs s mbajtur pr mediat nuk pranoi asnj pyetje nga gazetart.N ann tjetr PS reagoi nnprmjet zdhneses s selis roz, Mimi Kodheli. Ajo u shpreh se Partia Socialiste ka shqyrtuar letrn e LSI-s drejtuar kreut t PS-s, Rama dhe se ndjen keqardhje pr gjuhn e prdorur, mungesn e qetsis dhe mllefin e Ilir Mets.