Zv.kryeministri, thirrje PS-së të mos bllokojë votimet e ligjeve të rëndësishme
Ilir Meta e gjen veten e tij asnjans n debatin e fundit mes mazhorancs dhe Presidentit t Republiks pr plotsimin e vendeve vakante n Gjykatn Kushtetuese. Edhe pse n mazhorancn qeverisse, aleati i PD-s krkon t ruaj nj pozicion t mesm n kt shtje, duke krkuar bashkpunim dhe duke fajsuar madje opozitn si shkaktare t shtyrjes s shum votimeve t rndsishme n Kuvend, prfshi edhe zgjedhjet n institucionet kushtetuese, pr shkak t bojkotit dhe debatit pr transparencn e zgjedhjeve. Ndrkaq, Meta mendon se nevojitet nj ligj organik pr funksionimin e Presidencs. Ai i bri komentet n nj bashkbisedim me gazetart, ku u prgjigj edhe pr shtje t tjera q mbulon Ministria e Jashtme q ai drejton.


Meta, ka pasur debate dhe replika shum t ashpra mes Partis Demokratike dhe Presidencs pr sa i prket zgjedhjes s kreut t Gjykats Kushtetuese. Cili sht qndrimi i LSI-s n kt rast?


Ju e dini pikpamjen ton se n marrdhniet mes institucioneve t ndryshme duhet t mbizotroj fryma e bashkpunimit dhe e respektit reciprok dhe jo ajo e konfliktit. Besoj se ekzistojn t gjitha instrumentet pr t verifikuar kushtetutshmrin e do veprimi apo mosveprimi dhe n kt drejtim theksoj dhe nj her nevojn e bashkpunimit midis institucioneve t ndryshme.


Ju mendoni se nj ligj organik q do t rregullonte punn e ktij institucioni, e shpton situatn?


Sipas Kushtetuts, do institucion kushtetues duhet t ket ligjin prkats organik dhe un nuk besoj se mund t synohet nj ligj organik pr t cenuar kompetencat kushtetuese t nj institucioni tjetr, nga ana e Kuvendit; do ligj organik duhet
me frym bashkpunimi dhe s dyti, duhet t synoj respektimin e Kushtetuts dhe kompetencat kushtetuese t do institucioni.


Z. Meta, a rrezikojm ta kemi t bllokuar Gjykatn Kushtetuese duke pasur parasysh kohn q duhet pr zgjedhjen e katr antarve t rinj?


Prandaj un e v theksin tek rndsia e bashkpunimit dhe prgjegjshmris maksimale nga t gjitha institucionet, n mnyr q situata t tilla t kalojn sa m shpejt.


Cili sht roli i LSI-s n gjetjen e zgjidhjes s ksaj situate?


LSI nuk synon t bhet pal me asknd dhe kundr askujt, pasi Lvizja Socialiste pr Integrim ka qndrime t qarta dhe parimore n respekt t institucioneve dhe t ndarjes s pushteteve. LSI v theksin tek domosdoshmria e bashkpunimit midis t gjitha institucioneve, ku qllimi duhet t jet jo protagonizmi i individve q prfaqsojn institucionet, cilatdo qofshin ato dhe aq m tepr raportet personale midis tyre, por bashkpunimi n dobi t institucioneve dhe forcimit t shtetit t s drejts.


Z. Meta, opozita ka deklaruar se nuk do t bhet pal n asnj marrveshje dhe n sesionin e shkuar parlamentar ishin planifikuar t kalonin ligje t rndsishme q krkonin votat e opozits pr shumicn e cilsuar, ligje kto q u bllokuan. Ndrkoh Rama sht shprehur se n shtator do t rinisin prsri protestat. Si e parashikoni sesionin e ardhshm parlamentar?


Nuk sht dika e re po t’ju them se prgjegjsia kryesore e ksaj situate i takon lidershipit t opozits, i cili ka pasur prej kohsh t gjitha instrumentet kushtetuese dhe ligjore pr t ndjekur pretendimet e tij edhe pr shtjen e transparencs s zgjedhjeve. Pr m tepr q, sikurse e vut re dhe n tryezn e organizuar nga shoqria civile pr reformn zgjedhore, binte dukshm n sy mungesa e atyre q krkojn transparencn e zgjedhjeve, t cilt parimisht duhet t jen m t interesuar se kushdo pr nj reform zgjedhore, pr prmirsimin e ligjit pr t garantuar transparencn n zgjedhjet e ardhshme. Lidhur me mazhorancn dhe qeverin, sikurse e dini, ajo i ka t gjitha votat pr t garantuar qeverisjen e vendit. Kushtzimi pr kode apo pr ligje t caktuara q krkojn shumic t cilsuar, si sht Gjykata Administrative, tregon nj munges prgjegjsie, pasi ato jan n interes t qytetarve dhe nuk sht se cenojn thjesht qeverin. Nj opozit q punon pr integrimin evropian t vendit, nuk mund t bhet penges pr miratimin e ligjeve, t cilat jan nj krkes e BE-s n prputhje me legjislacionin e saj.


Meta, pritet t mblidhet Kshilli i Sigurimit i OKB-s. Cili do t jet qndrimi i Shqipris ndaj Kosovs?


Shqipria ka qen dhe sht n nj aktivitet intensiv diplomatik n kt shtje dhe n bashkpunim t ngusht m SHBA-t, Anglin, Gjermanin, Francn, Italin dhe vende t tjera; natyrisht q qndrimi yn do t jet i mir koordinuar me t gjitha kto vende, pasi kuptohet q shtja e Kosovs nuk sht nj shtje e ngusht. sht nj shtje shum e gjer ndrkombtare dhe mbas vendimit t dhn nga GJND-s, qndrimet e t gjithve jan t qarta. Procesi i shpalljes s pavarsis nga Kosova sht i pacenueshm dhe plotsisht legjitim. N kt drejtim, ne do t dshironim q edhe Serbia t shkonte drejt s ardhmes dhe t mnjanonte iniciativa t njanshme dhe t padobishme, q thjesht do t shtonin retorikn, por nuk do t ndihmonin asknd.