Intervista/ Zv.kryeministri dhe ministri i Jashtëm, Ilir Meta, flet nga Uashingtoni për situatën politike në vend
Zgjedhjet e parakohshme do t mbeten nj dshir e kryesocialistit Edi Rama, pasi qeveria aktuale e koalicionit PD-LSI ka vendosur ta konsumoj mandatin e saj deri n fund. Kshtu shprehet zv.kryeministri dhe ministri i Jashtm, Ilir Meta, vetm nj dit pasi Rama vuri objektivin e partis s tij pr t provokuar zgjedhje t parakohshme me an t protestave popullore. Por Meta, duke folur nga Uashingtoni, ku ndodhet n nj vizit disaditore, tha se kjo gj s’ka pr t ndodhur dhe akuzon Ramn se u b penges pr zgjidhjen e krizs. Edhe pse Parlamenti rrezikon t mbes gjysm bosh pas ikjes s PS-s, kreu i LSI-s nuk sheh ndonj problem pr vazhdimsin e jets parlamentare. Sipas tij, kriza sht artificiale dhe PS nuk po tregon asnj vullnet pr ta zgjidhur.
Prpara se t ndalemi n zhvillimet n Shqipri, mund t na thoni se cili ishte qllimi i vizits tuaj n Uashington?Kjo ishte nj vizit pune, e cila konsistonte n takime t ndryshme, n departamente t ndryshme t qeveris amerikane. N Kshillin Kombtar t Siguris, natyrisht n Kongres, po kshtu edhe nj fjal q un mbajta n Universitetin e Marrdhnieve Ndrkombtare “John Hopkins”, n Forumin Transatlantik, lidhur me politikn e jashtme t Shqipris. Ishte nj vizit e cila synonte t rikonfirmonte dhe nj her marrdhniet tepr t ngushta midis Shqipris dhe Shteteve t Bashkuara t Ameriks dhe njkohsisht pr t shkmbyer mendime dhe pikpamje pr shtje t ndryshme, sidomos pr ato q kan t bjn me situatn n rajonin ton dhe perspektivn e tij integruese, por edhe pr shtje t tjera t rndsishme ndrkombtare, sikurse sht ajo e Afganistanit, ku Shqipria vazhdon t jet e angazhuar t rris kontributet e saj, tashm si antare e NATO-s, Aleancs m t rndsishme t siguris ku ne jemi, natyrisht edhe fal prkrahjes s Shteteve t Bashkuara t Ameriks.Do t ndalemi n zhvillimet rajonale. Sot n Slloveni sht mbajtur takimi i vendeve t Ballkanit t cilat aspirojn t hyjn n BE. Bie n sy mungesa e Serbis. Ju sapo vini nga nj vizit n Serbi. Cili sht reagimi juaj?Un jam shum i trishtuar pr kt munges, sepse mendoj se suksesi i par i ksaj konference duhet t ishte gjithprfshirja. Ne realizuam para pak javsh nj konferenc shum t suksesshme t ministrave t Brendshm t Evrops Juglindore n Shqipri, ku u uln, pr her t par, ministri i Brendshm i Serbis me ministrin e Brendshm t Kosovs. Mendoj se duhet t ishin gjetur t gjitha format dhe mnyrat praktike q t mos ndodhte nj munges e till. Megjithat, shpresojm q t jet mungesa e fundit.Duke u kthyer n vizitn tuaj n SHBA. Ju patt dje takime n Kongresin Amerikan. Cili sht impakti q patt nga takimi me kongresment?Absolutisht, n t gjitha takimet shprehet vendosmria pr t nxitur m tej marrdhniet e ngushta mes Shqipris dhe Shteteve t Bashkuara t Ameriks, t cilat vlersohen si t shklqyera n disa drejtime:; n drejtimin politik, n bashkpunimin pr shtje t siguris t politiks rajonale, por q, natyrisht, ne mendojm se ka nevoj pr t’i prmirsuar ato edhe n fushn e bashkpunimit tregtar dhe ekonomik, pasi mbetet ende shum pr t’u
n kt drejtim.Le t flasim tani pr situatn n Shqipri e cila mbetet e tensionuar. Komisioneri i BE-s pr Zgjerimin, Stefan Fule, tha se ngri politik pengon integrimin, procesin e vizave dhe integrimin e vendit. Cili sht mendimi juaj?Sigurisht q kjo situat artificiale nuk kontribuon n prshpejtimin e integrimit evropian t vendit, por absolutisht q do lloj zgjidhje e cila do t vinte n pikpyetje funksionimin dhe kredibilitetin e sistemit ton kushtetues dhe t shtetit ligjor, do t’u jepte nj goditje shum t fort gjith proceseve n nj t ardhme afatgjat. Kuptohet q tashm kjo sht nj politik destruktive, pr fat t keq, e kryetarit t Partis Socialiste pr interesa t ngushta, pasi gjrat jan shum t qarta. Gjithka sht pranuar nga mazhoranca, ka pasur dy mendime t ndryshme q kan t bjn me hapjen apo moshapjen e kutive. N thelb kjo do t thot me respektimin apo jo t Kushtetuts. Prderisa z. Rama mendon se kjo krkes nuk shkon kundr pavarsis s gjykatave dhe t Kushtetuts, t gjith i kan krkuar, q nga Presidenti i Republiks dhe nga faktori ndrkombtar q t krkoj nga Gjykata Kushtetuese, nj qndrim apo verifikim q kjo bie apo jo ndesh. Duket se ktu nuk ka vullnet pr t marr pjes n institucione pr ato arsye t cilat jan
t ditura m par edhe nga ana ime.Parlamenti ka miratuar komisionin hetimor pr zgjedhjet vetm me votat e mazhorancs. Partia Socialiste kundrshton duke thn se ajo e trhoqi nismn, gj q e fut n nj qorrsokak. T mos hyjm n detaje teknike, por ky votim e tensionon situatn sipas jush?Nuk ka prse ta tensionoj. Komisioni duhet t krijohej dhe shum mir sht
q sht krijuar.Vetm me votat e shumics...S’ka asnj gj t keqe. E rndsishme sht q ia jep shumicn e komisionit pakics me vullnetin e shumics.Por nuk hapen kutit?Po kutit nuk mund t’i hap as Parlamenti dhe askush tjetr. Kutit mund t’i hap prokuroria, n rast se Partia Socialiste ka t dhna apo ngre pretendime pr shtje t caktuara. Ajo e ka kt t drejt pr t hetuar dhe n rast se ata duan q t’i hap Parlamenti, prderisa ka ekzistuar dhe ekziston nj bindje q kjo sht antikushtetuese, Partia Socialiste duhet t marr nj konfirmim nga Gjykata Kushtetuese. Kemi qen t hapur dhe pr Komisionin e Venecias q sht ndrkombtar dhe kjo nuk bie n kundrshtim me Kushtetutn. Pr aq koh sa ata nuk e bjn nj prpjekje t till, kjo tregon se ata nuk kan interes pr ta zgjidhur kt situat dhe nuk kan interes as pr hapjen e kutive, por dshtimin e imazhit t vendit pr hir t nj axhende personale t kryetarit t tyre.Qeveria juaj ka premtuar se brenda mandatit t par t saj, bazuar dhe n prmbushjen e kushteve q do t bni, Shqipria do t marr liberalizimin e vizave. Sa optimist jeni q do t mbahet ky pretim elektoral?Un vazhdoj t jem shum optimist, pasi qeveria i ka plotsuar t gjitha krkesat dhe kushtet teknike t ktij procesi dhe sht
e qart se ky sht nj proces i ndrtuar mbi parimin strikt dhe i ndershm (Strict & Fair). N kt drejtim ne besojm se brenda ktij viti, Shqipria e meriton dhe do ta fitoj kt t drejt, e cila sht n interes t t gjith qytetarve shqiptar.Si e shihni zgjidhjen e ktij tensioni n Shqipri?sht nj tension krejtsisht artificial.A mund t vazhdoni deri n fund t mandatit kshtu? Zoti Rama ka
thirrje pr zgjedhje t parakohshme, ka folur dhe pr protesta?Zoti Rama mund t bj thirrje sa t doj. Z. Rama ka
thirrje dhe pr t marr pushtetin me dhun, bashk me aleatt e tij. Asnj nga kto nuk ka pr t ndodhur. T jeni t sigurt se kjo qeveri ka legjitimitet t plot. T jeni t sigurt se kjo qeveri do ta oj deri n fund mandatin e saj. Kjo qeveri do t mbetet gjithmon e hapur pr t bashkpunuar me opozitn, por kurr nuk mund t merret kredibiliteti i sistemit kushtetues t vendit peng nga nj politik krejtsisht destruktive dhe pa t ardhme, q pr fat t keq po ndjek kryetari i Partis Socialiste.Si e shikoni kt bashkrendim t situats me nj Parlament gjysm t boshatisur pr vendime t caktuara. Parlamenti nuk sht gjysm i boshatisur?Parlamenti nuk sht gjysm i boshatisur. sht m pak se gjysma i boshatisur, q do t thot se...Thuajse...Nuk sht fare thuajse, demokracia ka rregullat e saj dhe Parlamenti do t funksionoj. Natyrisht, kjo nuk sht ajo ka do t dshironim dhe aq m tepr ata q kan votuar pr Partin Socialiste, e cila t’i mbroj interesat e tyre, pikrisht atje n Parlament. Megjithat, kjo gj do t funksionoj, askush nuk mund t krkoj, n emr t nj zgjidhjeje afatshkurtr dhe t paprincipt politike, q i gjith sistemi kushtetues i vendit, q sht ngritur me kaq vshtirsi, me kaq mundime prej m shum se 10 vitesh, t kaloj n nj kolaps pr hir t nj teke t dikujt.