Pas kryeministrit, edhe numri dy i ekzekutivit, ka prsritur qendrimin e palkundur t maxhorancs pr t mos cnuar pavarsin e gjyqsorit. Ilir Meta ka deklaruar se kompromisi me opozitn nuk nnkupton aspak hapjen e kutive. Sipas Mets, Rama nuk mund t prdor aleatt e tij t pavotuar nga populli, duke i
presion Presidentit t Republiks pr t shkelur vendimet e Gjykatave.

Meta i ka krkuar Rams t bhet i prgjegjshm dhe t mos sfidoj ndrkombtart duke krkuar destabilizimin dhe duke u
barikad pr proceset integruese t vendit. Kto deklarata, shefi i Diplomacis i bri gjat nj dalje para mediave pr t prshndetur deklaratat e Presidentit t Asambles Parlamentare t OSBE – ODHIR, Joao Soares