Shqipria dhe Kazakistani bien dakord pr intensifikimin e bashkpunimit ekonomik, por edhe n planin e organizatave ndrkombtare. Zv.kryeministri dhe ministr i Punve t Jashtme, z. Ilir Meta, u prit dje n Almati nga Sekretari i Shtetit dhe ministr i Punve t Jashtme t Kazakistanit, z. Kanat Saudbayev. Biseda u prqendrua n mundsit e rritjes dhe institucionalizimit t kontakteve mes dy vendeve, me qllim thellimin e marrdhnieve n t gjitha fushat me interes t ndrsjell, n veanti n ekonomi, investime dhe turizm. Zv.kryeministri Meta theksoi se ekziston potenciali pr t’i avancuar m tej marrdhniet mes Shqipris dhe Kazakistanit, me an t shkmbimit t vizitave zyrtare n nivelet m t larta, nnshkrimit t marrveshjeve dypalshe n fushn e nxitjes dhe mbrojtjes s investimeve, heqjes s taksimit t dyfisht, si dhe nj protokoll t posam mes ministrive t Punve t Jashtme. N vijim t biseds, z. Meta e informoi z. Saudbayev rreth zhvillimeve t fundit n Ballkanin Perndimor dhe realitetin e ri t krijuar pas shpalljes s pavarsis s Kosovs. “Kjo e fundit, - shtoi z. Meta, - ka kontribuar n rritjen e siguris dhe stabilitetit t rajonit”. N kt kuadr, zv.kryeministri Meta krkoi mbshtetjen e Kazakistanit pr aderimin e Kosovs n Bankn Ndrkombtare pr Rindrtim dhe Zhvillim. Ministri i Punve t Jashtme t Kazakistanit i priti me interes propozimet pr forcimin e marrdhnieve dypalshe dhe u shpreh i gatshm pr t marr n konsiderat krkesn ton pr aderimin e Kosovs n Bankn Ndrkombtare pr Rindrtim dhe Zhvillim.