Meta akuza Ramës: Kërkon alibi për zgjedhjet lokale
Ilir Meta, ministr i Jashtm dhe zvendsKryeministr, gjykon se meqense trajtimi i fletve t votimit ndan thellsisht mazhorancn dhe opozitn, takimi Patozi-Rui do t jet i suksesshm vetm nse Partia Socialiste vendos q transparenca e zgjedhjeve duhet t bhet n prputhje me Kushtetutn.


Nj dit pas deklarats s Kryeministrit Berisha pr nisjen e negociatave mes mazhorancs dhe opozits n respekt t rezoluts s Parlamentit Evropian, z. Meta krkoi dje q zgjidhja e ngrit politik n vend t jet n respekt t kuadrit ligjor dhe kornizs kushtetuese. N nj komunikim me mediat kryediplomati, ndrsa shprehu mbshtetjen ndaj ksaj nisme, tha se lidershipi i socialistve duhet t tregoj vullnet pr zgjidhjen, duke i kujtuar ktij t fundit q m par t’i drejtohet Gjykats Kushtetuese lidhur me kauzn e saj pr transparenc. “Ne mbshtesim kt iniciativ dhe krkojm nj axhend t qart t ksaj rezolute. Rezoluta sht e qart, e vetmja rrug sht uarja e krkess s PS-s n Gjykatn Kushtetuese. Pr hetimin e materialeve zgjedhore do t zbatohet ligji dhe Kodi”, - deklaroi z. Meta. Ai i bri thirrje PS-s q t mos t humbas koh pr t’iu drejtuar Gjykats Kushtetuese, n rast se vrtet ajo dshiron q t hapen flett e votimit. “N rast t kundrt, - shtoi Meta, - do prpjekje e saj sht nj alibi pr t zgjatur m tej kt krize trsisht artificiale, sipas vlersimit dhe gjykimit tim. Por, - tha ai, - njkohsisht sht edhe nj sfid q i bhet vmendjes dhe prkushtimit t komunitetit ndrkombtar pr t ndihmuar n ecjen prpara dhe n kaprcimin e ktyre diferencave t deritanishme”. Pa nj vendim t Gjykats Kushtetuese, q t lejoj Parlamentin t hetoj flett e votimit, Meta shprehet qart se alternativa e vetme mbetet djegia e fletve t votimit, si prcaktohet n Kodin Elektoral.
“E vetmja rrug ka qen dhe mbetet uarja e krkess dhe formulimi i saj nga ana e Partis Socialiste n Gjykatn Kushtetuese dhe sht thn qart se mazhoranca do t respektoj do lloj vendimi t Gjykats Kushtetuese. Ndrkoh q pr hetimin e materialeve zgjedhore sht
e qart se do t respektohet Kodi n fuqi, i cili, sikurse e dini, sht nj kod konsensual Rama-Berisha, pavarsisht se ne kemi qen kundr ktij kodi dhe jemi pr rishikimin e tij”, - theksoi z. Meta.
Megjithat, zvendskryeministri Ilir Meta nuk duket shum optimist pr arritjen e nj marrveshjeje mes palve, pasi ai sht i bindur se t gjitha veprimet e deritanishme t Partis Socialiste lidhen me zgjedhjet lokale.
“E gjith e ashtuquajtura transparenc ka qen nj alibi pr t dmtuar procesin e ardhshm zgjedhor n Shqipri dhe jo pr ta prmirsuar at”, - tha zvendskryeministri. Meta prmendi se ka dy elemente: s pari, transparenca pr alibi pr t dmtuar procesin e ardhshm zgjedhor. “Fakti q s’ka asnj krkes t PS-s drejtuar Gjykats Kushtetuese, q s’ka vullnet t shprehur pr t filluar reformn zgjedhore dhe i vetmi pretekst pr komision t ri hetimor ka rn pas deklarats s
dje nga Kryeministri Berisha”, - u shpreh z. Ilir Meta. Sipas zvendskryeministrit Meta, LSI-ja mbshtet dialogun mes palve n respekt t institucioneve kushtetuese, n mnyr q t punohet sa m par pr zbatimin e rezoluts s Parlamentit Evropian n prshpejtimin e proceseve integruese t vendit dhe liberalizimit t vizave me vendet e BE-s.