Zvends Kryeministri dhe Ministri i Punve t Jashtme, Ilir Meta priti Raportuesin e Posam t OKB-s pr t drejtat e njeriut pr vrasjet jashtgjyqsore, Philip Alston. Raportuesi i OKB-s informoi kreun e Ministris s Jashtme pr takimet e zhvilluara gjat vizits s tij n Shqipri, n t cilat u adresuan shtje q lidhen me krimet e kryera pr arsye t hakmarrjes, gjakmarrjes si dhe dhuns n familje. Gjithashtu, Alston shprehu vlersimin e tij pr iniciativn e Qeveris shqiptare pr krijimin e Institutit pr Krimet e Komunizmit dhe ngritjen e task forcs pr gjetjen dhe identifikimin e eshtrave t viktimave t komunizmit. N fund t takimit, raportuesi i OKB-s e informoi Metn se brenda 3 muajve n vazhdim ai do t’i paraqes nj raport Qeveris shqiptare lidhur me situatn e t Drejtave t Njeriut n vendin ton.