Vendi yn do ta prfundoj procesin e demontimit t municioneve prpara afatit q sht vitit 2014. Pr t par nga afr ecurin e ktij procesi n Kombinatin Mekanik Ushtarak t Polianit, ishin Zvends kryeministri Ilir Meta dhe Ministri i Mbrojtjes Arben Imami. Numri dy i qeveris u shpreh se ecuria e mir e bn Shqiprin shembull n rajon. Vetm n nj vit n uzinn e Polianit parashikohet t demontohen 15 mij municione, prfundimi i ktij procesi tepr t rndsishm sipas Imamit e shkput vendin ton nga e kaluara.

Prshpejtimi i procesit do t arrihet me shtimin e kapaciteteve, por gjithmon duke patur parasysh sigurin e punonjsve dhe impaktin n mjedis.