Tiran (start) Kryetari i Lvizjes Socialiste pr Integrim Ilir Meta ka kundrshtuar vendimin e djeshm t qeveris, pr privatizimin e nj pjes t aksioneve shtetrore n disa kompani private. Sipas Mets, vendime t tilla pr privatizime kaq t shpejta ln hapsira pr korrupsion dhe abuzime.Kreu u LSI-s tha se kjo tentativ e Qeveris tregon edhe dshtimet e saj n fushn e financave dhe t t ardhurave dhe prpjekjen pr t mbyllur me nj llogari afatshkurtr sa m shum nga ato gropat e zeza q jan hapur me shumic gjat ktyre tre viteve n buxhetin e shtetit.Ndrkoh tashm e dim se sht edhe nj situat e prgjithshme krize, 'ka mund t ndikoj edhe n shitjen e ktyre aksioneve nn vlern optimale t ktyre aksioneve-deklaroi Meta prpara gazetarve n ambientet e jashtme t Kuvendit t Shqipris.Meta ka shprehur gatishmrin, q bashkpunim me Partin Socialiste t ngrej nj mocion ndaj kryetares s Kuvendit zonjn Jozefina Topalli. Duket se marazi, i Lvizjes Socialiste pr Integrim jan ndryshimet kushtetuese t 21 prillit, ka sipas Mets pengojn do mocion pr kryeministrin dhe kryetaren e Kuvendit.