Meta, thirrje Beogradit: Bashkëpunim i ngushtë me Kosovën
Qeveria shqiptare e konsideron thelbsore q Serbia dhe Kosova t punojn s bashku pr t ardhmen e prbashkt evropiane. Zvendskryeministri dhe ministri i Jashtm Ilir Meta bn t qart se qeveria shqiptare ka
gjithka pr shtensionimin e marrdhnieve mes serbve dhe shqiptarve. N samitin e Dubrovnikut, Meta prmendi se Shqipria ka marrveshje dypalshe me Serbin, ka nnshkruar marrveshje t rndsishme si ajo pr luftn ndaj krimit t organizuar. “Gjithashtu, - pohoi ai, - kemi mbshtetur autoritetet kosovare dhe komunitetin ndrkombtar, i cili ka
nj pun t mir pr zbatimin e akteve ndrkombtare n Kosov”. N samitin e Dubrovnikut shefi i diplomacis shqiptare, Ilir Meta, nnvizoi rndsin e bashkpunimit mes Serbis dhe Kosovs. Duke qen se Kosova ishte pjes e ktij takimi, por Serbia bojkotoi srish, ministri Meta bri thirrje pr bashkpunim n emr t s ardhmes evropiane. N fjaln e mbajtur gjat samitit ministri i Jashtm Meta sht prqendruar tek rndsia q kan marrdheniet e mira mes serbve dhe shqiptareve pr rajonin ton. Zv.kryeministri dhe ministri i Punve t Jashtme, z. Ilir Meta, mori pjes n takimin e Komisionit t Partneritetit t Karts s Adriatikut (A5), q u zhvillua n Dubrovnik, Kroaci. Gjat takimit, ministrat e Punve t Jashtme t Shqipris, Bosnje-Hercegovins, Kroacis, Maqedonis, Malit t Zi, Kosovs dhe prfaqsues t Departamentit t Shtetit t SHBA-s diskutuan pr integrimin euroatlantik t Evrops Juglindore, kontributin e prbashkt n operacionet pr mbshtetjen e paqes dhe prpjekjet n kuadr t diplomacis publike. N fjaln e tij gjat takimit, zv.kryeministri dhe ministri i Punve t Jashtme, z. Ilir Meta, shprehu angazhimin pr t ndihmuar Malin e Zi dhe Bosnje-Hercegovinn n prgatitjen e programeve vjetore kombtare t ktyre vendeve n kuadr t Planit t Veprimit pr Antarsim, si dhe shprehu mbshtetjen e Shqipris pr aspiratat e Malit t Zi dhe Bosnje-Hercegovins drejt antarsimit n NATO. Zv.kryeministri dhe ministri i Punve t Jashtme, z. Ilir Meta, shprehu knaqsin pr pjesmarrjen e ministrit t Punve t Jashtme t Republiks s Kosovs, z. Sknder Hyseni. N ndrhyrjen e tij, z. Meta theksoi gjithashtu angazhimin e Shqipris pr t shqyrtuar kontributin e saj n t ardhmen n ekipe t prbashkta t vendeve t Karts n operacionin ISAF t drejtuar nga NATO n Afganistan. Gjithashtu, z. Meta vlersoi rolin e rndsishm t SHBA-s n mbshtetje t aspiratave euroatlantike t vendeve antare t Karts s Adriatikut, duke muar njkohsisht kontributin e tyre n funksion t forcimit t mtejshm t paqes, stabilitetit dhe siguris n rajon dhe m gjer. N prfundim t takimit, vendet antare t Karts s Adriatikut miratuan nj komunikat finale, me an t s cils theksohet objektivi pr stabilizimin afatgjat dhe konsolidimin politik t Evrops Juglindore, vlersohet roli i rndsishm q Karta e Adriatikut vazhdon t luaj n afrimin e vendeve tona me komunitetin euroatlantik dhe nxitjen e bashkpunimit rajonal, shprehet angazhimi pr kontribute t prbashkta n kuadr t operacionit ISAF n Afganistan, si dhe shprehet rndsia e rolit t diplomacis publike pr rritjen e mbshtetjes s publikut pr antarsimin n NATO dhe operacionet e drejtuara nga Aleanca. Gjithashtu, u mirprit ftesa q iu b ministrave t Punve t Jashtme t Serbis dhe Kosovs pr t marr pjes n punimet e ktij ministeriali, n statusin e vzhguesit si dhe u vlersua pjesmarrja pr her t par e Kosovs n t, duke shprehur synimin e prbashkt pr ta thelluar bashkpunimin n kt format n t ardhmen.