Withers, Meta: Jo shkëmbim letrash me SHBA-nëQeveria shqiptare hedh posht spekulimet mediatike pr shkmbim letrash me SHBA-n lidhur me qndrimet e shprehura n Tiran t ambasadorit Withers gjat mandatit diplomatik. Ministri i Jashtm, Ilir Meta, prgnjeshtroi dje lajmin e disa mediave, sipas t cilave, dikasteri i tij ka pasur shkmbim letrash mes tij dhe Sekretares s Shtetit n lidhje me punn e kryer nga ambasadori amerikan n largim, Withers n Tiran. “Marrdhniet me Shtetet e bashkuara t Ameriks jan t shklqyera. Nuk ka asnj letr zyrtare apo ankes pr ndonj ambasador apo diplomat”. N kt mnyr zvendskryeministri dhe ministri i Punve t Jashtme, Ilir Meta, u ka kthyer prgjigje akuzave t socialistve pr nj letr t mbrritur n adres t tij nga Departamenti Amerikan i Shtetit, ku i jepej, sipas PS-s, prgjigje qeveris shqiptare ndaj ankesave q kjo e fundit kishte nisur m par pr veprimet e ambasadorit amerikan n ikje, John Withers. Zvendskryeministri Meta, duke iu referuar sezonit turistik, dshirs mediatike pr t prodhuar lajme me do kusht, theksoi: “M vjen shum keq, q kjo thatsir q vjen nga koha ka qen edhe thatsir me lajme dhe pr t gjith ata q mbushin kt thatsir me lajme e spekulime. Un jam ministr i Jashtm dhe shkmbej letra me Uashingtonin. Por, ju them se nuk ka asnj letr zyrtare pr t’u ankuar pr nj ambasador apo diplomat. Vlersimet e qeveris jan maksimale pr marrdhniet me aleatin ton m t rndsishm, Shtetet e Bashkuara t Ameriks”, - nnvizoi zoti Meta. Ai u kujdes t sqaronte se edhe marrdhniet me ambasadorin n ikje, Withers, jan t shklqyera, duke shtuar se ka pasur nj dark lamtumire me t, ku kan shprehur mirnjohjen dhe vazhdimsin e marrdhnieve. Ministri i Jashtm, Ilir Meta, njoftoi gjithashtu se Shqipria ka plotsuar t gjitha kriteret pr liberalizimin e vizave, nj proces q do t ndodh shum shpejt. “Procesi i liberalizimit t vizave po ecn, do t ec n mnyr t pandalshme dhe se qytetart shqiptar do t lvizin shum shpejt t lir n t gjith Evropn”. I pyetur n lidhje me negociatat e prfolura pr zgjedhjet vendore, pr ndonj kandidatur t mundshme t LSI-s pr Tirann, lideri i LSI-s, Ilir Meta, shpjegoi: “Nuk ka asnj negociat pr zgjedhjet e ardhshme vendore, ka gjra m t rndsishme ndrkaq, gjithka sht spekulim. sht shum hert pr kt shtje”, - tha z. Meta. Kto deklarata zvendskryeministri dhe ministri i Jashtm, Meta, i bri n nj komunikim me mediat pas nj turi takimesh n Qipro, Siri dhe Liban, ku ka krkuar njohjen e shtetit t Kosovs. “N Siri, - tha ministri Meta, - diskutuam pr Kosovn, se rasti i saj sht nj rast unik. Ndrsa Libani, - tha ai, - konsideroi se s shpejti do t njoh pavarsin e Kosovs”. Zv.kryeministri dhe ministri i Punve t Jashtme, Ilir Meta, zhvilloi nj tur takimesh zyrtare n Qipro, Siri dhe Liban. Gjat ktyre takimeve u diskutua pr intensifikimin e marrdhnieve dypalshe n fusha me interes t ndrsjell dhe n kuadr t organizatave ndrkombtare ku vendet jan pal. "Kam zhvilluar nj tur vizitash dhe takimesh zyrtare n Qipro, Siri dhe Liban, t cilat jan pasqyruar edhe n mediat ktu. Njkohsisht, dua t theksoj knaqsin q pata me ministrin Plotsues t Punve t Jashtme t Greqis, zotin Droutsas, me t cilin shkmbyem mendime, por dhe patm mirkuptim t plot pr zhvillimet m t fundit n rajon po dhe n prgjithsi pr perspektivn e shtjes s Kosovs, e cila pas opinionit t GJND-s, pa dyshim q hyn n nj faz t re akoma m t konsoliduar se m par, njkohsisht me mendimin se pikrisht mnyra konstruktive e trajtimit t do diference n shtjet rajonale e forcon perspektivn e prbashkt t integrimit evropian t vendeve tona”, - deklaroi Ilir Meta, zv.kryeministr dhe ministr i Jashtm. N t gjitha takimet, z. Meta krkoi nga bashkbiseduesit njohjen e shtetit t Kosovs, n dritn e zhvillimeve t reja pas shpalljes s opinionit nga GJND-ja.