brbrKryetari i Kuvendit te Kosoves Kadri veseli po zhvillon sot nje vizite zyrtare ne Shqiperibrbr
brbrAi e nisi viziten e tij me takimin me Kryetarin e Kuvendit te Shqiperise Ilir Meta Pas takimit Kryetari i Kuvendit te Shqiperise Ilir Meta dhe Kryetari i Kuvendit te Kosoves Kadri Veseli dhane nje konference te perbashket per shtypbrbr
brbrKreu i Kuvendit Meta u shpreh se ne takim u diskutua per rritjen e bashkepunimit mes dy qeverive Institucionet e Kosoves kane mbeshtetjen tone ne rrugen drejt integrimit Diskutuam per integrimin e kosoves ne organizatat e sigurisebrbr
brbrMeta u shpreh se mbeshtesim miratimin pa ekuivok te marreveshjes se demarkacionit te Kosoves me Malin e ZI per te perfituar liberalizimin e vizave dhe per te ecur ne rrugen e integrimit europian te Kosoves por edhe per te perfunduar anetaresimin e Malit te Zi ne NATO Ne mbeshtesim integrimin europian te Kosoves e kemi per detyre dhe ky eshte interesi i te gjithe shqiptareve Kemi edhe nje argument tjeter ne pa Kosoven nuk mund te kishim vajtur ne europianin e Frances Ti jepet fund nje lloj stanjacioni atje dhe mendoj se do te marre fund ky stanjacion shpresoj me marreveshjen e demakracionit me Malin e Zi Dhe e dyta per te zhbllokuar procesin e liberalizimit te vizavebrbr
brbrKemi vleresuar mjaft sjelljet e pergjegjshme te udheheqjes dhe insititucioneve te Kosves per te mos rene pre e provokimeve sic ishin ato te trenit apo te murit ne Mitrovice tha Meta Jemi te bindur se dialogu me Serbine duhet patjeter te mbeshtetet nga te gjithe Shprehim keqardhjen per ndalimin e papranueshem te Ramush Haradinajt ne France u shpreh Metabrbr
brbrI pyetur lidhur me kerkesat e opozites Meta tha se Nuk deshiroj te devijoj formatin e kesaj konference per ceshtjet e brendshme Por mund te them qe cdo proteste paqesore demokratike qytetare eshte per tu respektuar dhe cdo kerkese qe kerkon garantimin e standardeve me te larta te zgjedhjeve brenda te gjitha mundesive praktike qe ekzistojne eshte nje kerkese qe meriton vleresim dhe dialog larg ultimatumevebrbr
brbrNdersa Kryetari i Kuvendit te Kosoves Kadri Veseli u shpreh se kjo eshte vizita ime e dyte zyrtare ne Republiken e Shqiperise Pas takimit me Kryetarin e Kuvendit do te vazhdoj viziten me takimet me Presidentin Kryeminsitrin kryetarin e opozites si dhe me kolege te tjere Shqiepria eshte perkrahese ne cdo proces ne integrimet si ne integrimin euro-atlantike Kosova eshte duke punuar fuqishem qe te kete perspektive ne Kosve ne nje shtet me te drejta te garantuara me liri ekonomike ku te drejtat e njeriut jane baze per nebrbr
brbrNe do te permbushim obligimet tona dhe partneret tane europiane do ta bejne rrugetimin tone te drejte aty ku na takon ne BE pa pengesa qe shpesh jane te natyres burokratike por edhe politike nga disa shtete tha Veselibrbr
brbrPas takimit me Kryeparlamentarin Ilir Meta kryeparlamentari i Kosoves Kadri Veseli do te pritet ne takime te vecanta nga udheheqesit me te larte te institucioneve shteterore Presidenti Bujar Nishani dhe kryeministri Edi Rama dhe kryetari i opozites Lulzim Bashabrbr


googletagpubadsdefinePassback10066666adxpvizionplus728x90 728 90display

br