Ministri i Brendshm Lulzim Basha, gjat takimeve q ka zhvilluar gjat Forumit t 10 t Salzburgut n Austri me disa prej homologve t vendeve antare t Bashkimit Europian, ka mar garancin se n nj nga mbledhjet e vjeshts, Kshilli i Ministrave t Brendshm do t marr vendimin mbi propozimin e Komisionit Europian pr heqjen e vizave pr qytetart shqiptar.

Lulzim Basha: “Kam patur bisedime dypalshe me disa prej kolegve t Bashkimit Europian, t cilt m kan siguruar se presin finalizimin e hapave teknik nga Komisioni Europian dhe q shpresojn q n mbledhjet e tyre t ardhshme n tetor apo nntor, dhe kto mbledhje i ndajn tre jav nga njra- tjetra, t finalizojn vendimmarrjen pr lvizjen e lir t qytetarve shqiptar”.

N Forum Shqipria u vlersua si nj shembull n rajonin e Ballkanit Perndimor, n fushn e manaxhimit t integruar t kufijve dhe t lshimit t dokumenteve t identitetit t standarteve m t larta europiane.

Maria Fekter: “Gjat vizits n Shqipri u impresionova nga arritjet teknologjike t policis shqiptare n manaxhimin e integruar t kufijve si dhe n prdorimin e teknologjis s informacionit n luftn kundr krimit t organizuar. Mendoj se n kto fusha si dhe me qeverisjen elektronike n trsi, Shqipria ka ecur shum prpara sa mund t merret si shembull dhe pr vende t tjera t rajonit”.

Ndrkoh nisma e Shqipris pr realizimin e Shengenit ballkanik brenda presidencs njvjeare t saj t MARRI-it (Nisma rajonale pr Migrimin, Azilin dhe Refugjatt) ka gjetur mbshtetjen e plot t t gjith ministrave t brendshm t vendeve t rajonit dhe prkrahjen e homologve t vendeve antare t Bashkimit Europian.

Lulzim Basha: “Nisma jon pr nj Ballkan me rregulla Shengen pr lvizjen e qytetarve t do vendi t Ballkanit Perndimor, ka gjetur sot prkrahje t plot jo vetm nga prfaqsuesit e vendeve t rajonit, ministrat e brendshm t Serbis, Maqedonis, Malit t Zi dhe Bosnje Hercegovins, por edhe nga vendet antare t Bashkimit Europian. Nga Austria si vendi mikprits i ktij forumi si dhe nga gjasht vende t tjera antare t BE, t cilat e kan prshndetur kt nism t Shqipris. Nisma bazohet mbi faktin q vendet tona, kan plotsuar t kuadr t liberalizimit t vizave t gjitha kriteret e udhrrfyesit, t cilat n shum raste jan t barabarta me ato t zons Shengen dhe se besimi q n kt mnyr BE vendos tek vendet tona nprmjet heqjes s vizave pr qytetart tan duhet t shrbej edhe si nj faktor besimi midis vet vendeve tona. Produkti final i ksaj nisme do t jet lvizje e lir e do qytetari t vendeve t Ballkanit Perndimor vetm n disponim t nj karte identiteti apo t nj letrnjoftimi n t pes vendet e Ballkanit Perndimor, n Shqipri, Serbi, Maqedoni, Mal t Zi dhe Bosnje Hercegovin”.

Ministri i Brendshm n fjaln e tij n forum, prsriti krkesn e Shqipris q n procesin e liberalizimit t vizave me BE, por edhe n procesin e lehtsimit t lvizjes s lir n vendet e Ballkanit Perndimor t mos ket asnj t prjashtuar, por edhe qytetart kosovar dhe Kosova t jen pjes e ktij procesi. N Forumin e 10 t Salzburgut ishin t pranishm ministrat e brendshm t Shqipris, Serbis, Maqedonis, Malit t Zi, Bosnje Hercegovins, Kroacis, Austris, Bullgaris, Rumanis, Hungaris, Polonis, ekis, Sllovenis dhe Sllovakis.