Ministrat e jashtm t BE n takimin ne Brdo, te Sllovenise ,vlersuan prparimin e
nga Shqipria kohet e fundit dhe theksuan se ky prparim mund t shrbej si nj frymzim pr vendet e tjera t rajonit. Ata inkurajuan prshpejtimin e zbatimit t marrvshjes s ndrmjetme dhe forcimin e kapaciteteve n administratn publike, dhe gjyqsor si hapa t rndsishm pr fazn e re t marrdhnieve midis Shqipris dhe BE-s.Ministri Basha theksoi n takim se procesi i liberalizimit t vizave, bashkepunimi me vendet antare n fusha t prbashkta si ajo e arsimit, marrveshja e ripranimit, pjesmarrja e vendit ton n programet komunitare, bashkpunimi dhe integrimi rajonal ritheksojn progresin e Shqipris dhe rajonit, duke e
perspektivn europiane t vendeve t BP t prekshme dhe konkrete pr t gjith qytetart.Ministri Basha u takua dhe bisedoi me homologt e tij, ministrin e Jashtm t Britanise se Madhe Miliband, ministrin e jashtm t Francs Kushner, ministrat e jashtem te Holandes, Danimarkes, Portugalis, Spanjes, Cekise, Hungarise, Bullgarise, Rumanise, Suedise, Austrise, Maltes etj. Ministrat e Jashtem kane rikonfirmuar edhe njehere mbeshtetjen e tyre per Shqiperine ne Samitin e NATO-s ne Bukuresht javen tjeter. Nje takim te vecante Ministri Basha pati edhe me kryeministrin e Kosoves Hashim Thaci ku u shkembyen mendime rreth bashkpunimit bilateral midis dy vendeve si dhe u diskutua rreth situates politike dhe te sigurise ne Kosove, Serbi dhe rajon.Ministri Basha dhe Ministri I Jashtem slloven Rupel, nenshkruan Memorandumin e Mirkuptimit mes Shqipris dhe Sllovenis n fushn e asistencs teknike pr Cshtjet Europiane.