Ministri i Mbrojtjes së Serbisë Bratislav Gashiq të dielën në Tërstenik ka bërë një deklaratë skandaloze.

Gashiq veprimin e një gazetarje e cila kishte rënë në gjunjë vetëm që të shmangej nga kuadri i kamermanit e ka komentuar me fjalë seksiste si “Sa më pëlqenjë gazetaret të cilat bien lehtë në gjunjë.”


Deklarata e tij e ka ngritur në këmbë tërë Serbinë.

Për këtë gjest të ministrit serb ka reaguar edhe shefi i tij kryeminstri, Aleksandar Vuçiq.

“Unë jam i shokuar me atë çka ka bërë ministri Gashiq.”

“Konsideroj se për këtë sjellje të papërshtatshme dhe të tuprshme nuk ka asnjë justifikim”

AdPlatformZone = {id: "549fcab82",format: "410x0"};
Nga ana e tij ministri i Punës, Punësimit dhe Çështjeve Sociale, Aleksandar Vulin, tha se komenti i kolegut të tij ndaj gazetares së B92 është absolutisht i papërshtatshëm dhe beson se edhe vetë Gashiq është i vetëdijshëm për këtë.

Sipas Vulinit, ministrii mbrojtjes sigurisht nuk e ka menduar dhe as që ka dashur t`i thotë ato fjalë.

Kurse, Shoqata e Gazetarëve të pavarur të Serbisë ka kërkuar shkarkimin nga detyra të ministrit, Bratislav Gashiq.

Ata njëherit kanë bërë thirrje për protestë, raportojnë mediat serbe, përcjellë Klan Kosova.
https://