Ministri i Jashtm i Kosovs, Skender Hyseni, udhton sot pr n Hag, ku do t prfaqsoj Republikn e Kosovs n Gjykatn Ndrkombtare t Drejtsis, njofton Zyra pr informim e Ministris s Jashtme.T dieln, ministri Hyseni pritet t zhvilloj takime me ekspertt ligjor t Republiks s Kosovs n kt proces. Kto takime do t vazhdojn edhe t hnn, me qllim t harmonizimit prfundimtar dhe finalizimit t deklaratave, t cilat do t prezantohen para gjykats, thuhet n njoftim.Seancat dgjimore para Gjykats Ndrkombtare t Drejtsis fillojn t martn, m 1 dhjetor. Radha e paraqitjes s Kosovs para GJND-s sht po at dit n orn 15 dhe do t zgjas 3 or. Fjaln hyrse n kt paraqitje do ta ket prfaqsuesi i Republiks s Kosovs, ministri Hyseni. Fjala e ministrit Hyseni do t pasohet nga paraqitjet e ekspertve dhe kshilltarve ndrkombtar, Majkll Vud, Daniel Myller dhe Shin Marfi.Kosova gati pr GJNDInstitucionet e Kosovs deklarohen se jan t prgatitura pr procesin n Gjykatn Ndrkombtare t Drejtsis dhe seancat dgjimore q fillojn nga 1 dhjetori.Prishtina zyrtare i ka deponuar deri tash GJND-s dy deklarata me shkrim - e para, ku argumentohet e drejta e Kosovs pr t qen shtet i pavarur e sovran, dhe e dyta, ku kundrshtohen argumentet e Serbis dhe vendeve t tjera q mendojn se shpallja e pavarsis s Kosovs ishte n kundrshtim me t drejtn ndrkombtare.Ministri i Punve t Jashtme, Sknder Hyseni, konfirmoi pjesmarrjen e Kosovs n seancat dgjimore. Por, sipas tij, pavarsisht shum pritjeve, mund t ngjaj q GJND-ja, n fund, t mos dal me ndonj mendim kshilldhns n lidhje me pavarsin e Kosovs.I mbetet gjykats q n nj afat optimal t dal me qndrim, prkatsisht t dal me nj mendim kshilldhns, nse fare do ta vlersoj si t domosdoshm q t jap mendim. Gjithnj duhet ta kemi parasysh edhe mundsin q gjykata t mos jap mendim fare, tha Hyseni.Nga data 1 deri m 13 dhjetor, Kosova n njrn an dhe Serbia - iniciuese e procesit, si dhe vendet q kan paraqitur interesim pr t mbrojtur apo kundrshtuar pavarsin e Kosovs, do t paraqesin dshmit e tyre gojore para gjykats.Dshmit n emr t Kosovs pritet ti prezantoj i ngarkuari i Kosovs n kt proces, Majkll Vud.Ministri Sknder Hyseni tha se Kosova sht mir e prgatitur dhe do ta argumentoj fuqishm t drejtn e saj dhe t popullit pr pavarsi e liri.Ne jemi t sigurt q bota, e m kt edhe GJND-ja, do t dij ti vlersoj t arriturat n Kosov pas shpalljes s pavarsis, do t dij ti vlersoj pozitivisht proceset, t cilat Kosova po i kalon shum me sukses. Dhe, nj test i till i rndsishm ishin zgjedhjet pr komunat e Kosovs. Ne kemi besim t paluhatshm n paansin e GJND-s, tha Hyseni.Pr dallim nga ministri i Jashtm, deputeti opozitar nga radht e Aleancs Kosova e Re, Ibrahim Gashi, prve se shprehu paknaqsi me transparencn e ktij procesi, shprehu edhe dyshime n lidhje me prgatitjet e Ministris s Jashtme dhe Kosovs n prgjithsi pr procesin para GJND-s.Nga ato aktivitete, t cilat un i di q i ka zhvilluar Ministria e Jashtme, nuk jam shum i sigurt se sht
maksimumi, kur kihet parasysh se n periudhn e fundit nuk kemi ndonj aktivitet t shtuar t Ministris s Punve t Jashtme, t kontakteve me shtetet, t cilat do t participojn direkt ose indirekt n GJND, deklaroi Gashi.Institucionet e Kosovs n vazhdimsi kan pritur q procesi i Hags t rezultoj me nj mendim pozitiv pr pavarsin.Bazuar n deklaratat e disa vendeve se e presin vendimin e Hags para se t vendosin pr njohjen e Kosovs, pritjet n Prishtin kan qen q pas prillit t vitit t ardhshm, kur mendohet se mund t prmbyllet procesi n GJND, t pasojn njohje t reja t Kosovs n nj numr m masiv.Por, s fundmi, ishte edhe Albert Rohan, njeriu i dyt gjat procesit negociator pr statusin, ai i cili i paralajmroi srish kosovart se mund t ngjaj q GJND-ja n Hag t dal me nj mendim t prgjithsuar, i cili do ti l hapsira interpretimi pozitiv si Kosovs, ashtu edhe Serbis. (REL)