Nga dita e djeshme e n vijim, lista e operacioneve kirurgjikale t planifikuara, m par do t prgatitet dhe do t afishohet n mnyr t dukshme pr pacientt dhe familjart e tyre. Ky sht urdhri m i fundit i ministrit t Shndetsis, Petrit Vasili, i cili ka krkuar q ndrhyrjet kirurgjikale t planifikuara t afishohen, gjithashtu t bhet nj shprndarje e drejt e stafit t kirurgve. Konkretisht, shprndarja e operacioneve do t bhet n mnyr proporcionale, duke aktivizuar t gjith kirurgt q shrbejn n repartet e kirurgjis e duke eliminuar n kt mnyr prqendrimin e panevojshm dhe abuziv t operacioneve kirurgjikale n pak duar. “Kjo transparenc mundson eliminimin e do lloj paknaqsie apo prpjekjeje pr veprime korruptive, duke
t qart pr kdo se kush do ta kryej operacionin dhe kohn kur operacioni do t kryhet”, - tha kreu i Shndetsis, Petrit Vasili. Drejtort e spitaleve dhe shefat e shrbimeve do ta ndjekin me rigorozitet zbatimin e prpikt t ktij urdhri si dhe do t trajtojn me prparsi do ankes t qytetarve lidhur me shrbimin dhe ndrhyrjet kirurgjikale.