brbrMinistria e Jashtme e ekise ka reaguar per vrasjen e dy turisteve ceke ne fshatin Prekal Zedhenesja e kesaj ministrie Michaela Lagronova deklaroi se kjo ngjarje po hetohet si nje krim Viktimat nje burre dhe nje grua u gjeten te vrare ne automjetin e tyre ne veri te Shqiperise prane qytetit te Shkodres ne nje zone e cila terheq shume turiste8221 tha zedhenesja Ministria thekson se situata e sigurise ne Shqiperi eshte permiresuar ndjeshem ne 10 vitet e fundit dhe eshte nje nje nivel me shtetet evropiane por thekson se duhet pasur kujdes me levizjet ne zonat malore ne kufi me Kosoven dhe Malin e Zi Ndersa konsullja ceke ne Tirane Radka Calabkova u tha mediave ceke se turistet kane qene viktima te nje krimi te dhunshem qe nuk duhet te ndodhte Ky eshte nje rast i jashtezakonshem tha Calabkova e cila ka vetem tre muaj qe kryen detyren e konsulles ne Tiranes Ajo shtoi se hetimi eshte ne fazat e para dhe se ambasada ceke nuk disponon me shume informacion Si zedhenesja e ministrise edhe konsullja ceke ne Tirane sollen ne kujtese rastin e tre turisteve ceke te zhdukur 14 vite me pare fati i te cileve nuk dihet ende Lajmi per vrasjen e turisteve ceke eshte publikuar edhe nga shume media nderkombetarebrbr
br