Zv/ministri Meneri: Do t kemi edhe dhjet dit t nxehta. Duhet
kujdes maksimal

Shtimi i zjarreve n ditt e fundit t vers ka alarmuar Ministrin e Mjedisit, q sht prgjegjse edhe pr ruajtjen e pasurive pyjore t vendit. Zv/ministri i Mjedisit, paralajmroi dje t paktn edhe 10 dit t tjera t nxehta q mund t favorizojn zjarret. N bashkpunim me kompanit e telefonis celulare, kjo ministri ka nisur kto dit nj fushat sensibilizimi pr ruajtjen e pyjeve nga zjarret. Gjithashtu, pr kt qllim sht vn n dispozicion numri i telefonit pa pages 0800 6666 pr t njoftuar rastet e zjarreve n pyje.


Situata

Zvendsministri i Mjedisit, Auron Meneri, doli dje n nj konferenc pr shtyp pr t raportuar mbi situatn e zjarreve.


Sipas tij, thatsira e tejzgjatur dhe kushtet atmosferike favorizojn rnien dhe prhapjen e shpejt t zjarreve n pyje. Ministria e Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit t Ujrave ka monitoruar situatn n t gjith territorin e vendit dhe ka ndrhyr energjikisht s bashku me strukturat e tjera shtetrore dhe lokale pr prballimin e zjarreve n pyje dhe kullota.


Zv/ministri tha se zjarret m problematike kan qen n rrethet Vlor (Himara), Sarand (Navaric dhe Leshnic), Gjirokastr (Dropull i Siprm), Lezh (kuror e gjelbr e qytetit), dhe Shkodr (fshati Zas). Shfaqje zjarresh me t vogla ka pasur dhe n rrethet Puk, Tepelen, Berat, Kuks, Mallakastr, Kor, Delvin e Tropoj, etj. Ndrhyrja e shpejt nga ana e shrbimit pyjor dhe Policis Pyjore n bashkpunim me komunitetin vendor, strukturat e Zjarrfiksve dhe Emergjencave Civile, ka
q kto zjarre t djegin siprfaqe relativisht t vogla.


Vmendje e veant i sht kushtuar monitorimit t situats n parqet kombtare. Shfaqje zjarri ka pasur vetm n parkun kombtar t Valbons ku zjarri sht izoluar pa shkaktuar dmtime. Siprfaqet m t mdha jan djegur n rrethin e Sarands rreth 38 ha pyje dhe n rrethin e Vlors rreth 20 ha pyje. N shkall vendi jan djegur rreth 120 ha pyje. Deri tani nga t dhnat operative rezulton se dmtimet n pyje t larta jan minimale.


Zjarre t qllimshme

Sipas analizs s Ministris s Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit t Ujrave, n shumicn e rasteve zjarret jan shkaktuar nga aktivitetet njerzore si pakujdesia, djegia e kullotave, djegia e mbeturinave, zjarre t qllimshme pr konflikte pronsie etj. Zv/ministri Meneri tha dje se “N rrethin e Mirdits kemi dy raste zjarresh t shkaktuara nga kputja e linjs s tensionit t lart. Pr 20 raste zjarresh jan
denoncimet pran organeve prkatse pr shkatrrim prone me zjarr, neni 151 i Kodit Penal”.
#