Reforma m e madhe e tregjeve financiare n SHBA n 80 vitet e fundit, ka kaluar me sukses edhe pengesn e fundit. Dy jav pas Dhoms s Prfaqsuesve edhe Senati e ka miratuar me shumic t qart paketn e ligjeve, me t ciln synohet q t evitohet prsritja e krizs financiare si ajo e viteve t fundit. Ligji me m shum se 2000 faqe parashikon rregullimin m t ashpr t funksionimit t bankave dhe sektorit t investimeve n SHBA dhe krkon m shum transparenc n punn e tyre