sht m tepr sesa ironike q NATO-ja sht prkushtuar pr t prcaktuar nj koncept t ri strategjik, pikrisht n momentin kur marrdhniet transatlantike konsiderohen si m pak t afrta q nga vitet 1930. Ky zhvillim, n njfar mase, pasqyron suksesin e Evrops. Ndrsa Evropa ishte arena qendrore n pjesn m t madhe t shekullit 20 dhe nj teatr kryesor pr t dyja luftrat botrore dhe luftn e ftoht, ajo tani sht kryesisht n paqe. arja franko-gjermane sht zvendsuar nga nj integrim m i gjer i kontinentit brenda Bashkimit Evropian, me Francn dhe Gjermanin n thelbin e tij. Evropa sht n nj mas t madhe e kompletuar dhe e lir. far ndodh brenda saj, nuk do ta prcaktoj harkun e shekullit 21. Por, humbja e rndsis e Evrops gjithashtu pasqyron dshtimet e saj. Projekti evropian po rrzohet. Greqia sht problemi m i theksuar, i nxitur nga vet moskokarja e saj dhe lidershipi i dobt evropian, q ka lejuar t veproj prtej mundsive dhe t’i shkel kushtet, nn t cilat sht vendosur euroja. Kriza u prkeqsua nga ngurrimi gjerman dhe fillimisht nga prgjigjet e ndrojtura t institucioneve dhe qeverive evropiane. Dhe, euroja mund t jet nj nga viktimat. Tashm ka shenja se kriza po prhapet n vende t tjera, t cilat jan duke vuajtur nga falimentimi. Pakoja e shptimit prej 750 miliard eurosh, q u miratua kt jav, do t blej koh, por nuk do ta adresoj falimentimin n thelb. Rimkmbja e Evrops do t jet e dobt n terma absolut dhe relativ. Evropa tani sht ekonomia m e madhe n bot, pak m e madhe se Shtetet e Bashkuara, por nuk do t jet pr koh t gjat. Edhe para ksaj krize ekonomike, Evropa ishte dobsuar nga krizat politike. Shum evropian kan qen t preokupuar me rishikimin e institucioneve evropiane, por refuzimet e njpasnjhme t Traktatit t Lisbons tregojn se nj Evrop e bashkuar nuk sht m n imagjinatn e shum banorve t saj. Pas ksaj sht edhe realiteti i zymt q evropiant kurr nuk i jan prkushtuar Evrops, kryesisht pr shkak t ndikimit t vazhdueshm t nacionalizmit. Nse evropiant do t ishin serioz pr t qen fuqi kryesore, do t’i kmbenin ulset q britanikt dhe francezt kan n Kshillin e Sigurimit t Kombeve t Bashkuara me nj ulse pr evropiant. Por, kjo nuk ka gjasa t ndodh. Rrshqitja e Evrops manifestohet edhe ushtarakisht. Disa shtete evropiane jan t gatshme t investojn edhe 2 pr qind t buxheteve t tyre pr mbrojtjen. Dhe, ajo n far ata i shpenzojn parat, ka pak kuptim. Koha dhe demografit nuk do ta prmirsojn situatn. Nga mesi i shekullit, prqindja e evropianve mbi moshn 65-vjeare parashikohet t dyfishohet. Shum m pak do t jen pr mosh ushtarake; nj numr i vogl do t punoj pr pensione. Historia ka vendin e vet ktu. Lidhjet SHBA-Evrop dhe NATO-ja ishin destinuar t bhen m t dobta, duke i dhn fund Lufts s Ftoht. Aleancat tentojn t formohen dhe t lulzojn n periudha t pashmangshme dhe konsensusi mbi krcnimet dhe obligimet. Kombinimi i t metave ekonomike, botkuptimi i ngusht politik dhe limitet ushtarake do ta prshpejtojn kt rrshqitje transatlantike. Nj Evrop e dobt do t ket nj z m t ult dhe nj rol m t vogl. NATO-ja nuk do t jet m partner i przgjedhur pr politikn e jashtme amerikane. N vend t ksaj, Shtetet e Bashkuara do t krijojn koalicione, t gatshme pr t’u marr me sfida t veanta . Kto grupe do t’i prfshijn ndonjher vendet evropiane. Por, SHBA-t rrall do ta shohin NATO-n apo Bashkimin Evropian si nj. Edhe para se t filloj kjo, koha e Evrops si fuqi kryesore botrore n shekullin 21 duket t ket prfunduar.