Terroristi Brenton Tarrant tha se admironte udhëheqësit e mëdhenj dhe gjeneralët e kaluar që ishin protagonistë të betejave epokale kundër pushtuesve, në shumicën e rasteve osmanët dhe myslimanët


Nga Carlo Martello te Sebastiano Venier, duke kaluar nëpër Marcantonio Bragadin dhe Marcantonio Colonna: ata janë protagonistët e mëdhenj të historisë së nderuar nga Brenton Tarrant, terrorist i cili kreu një masakër në dy xhami në Christchurch të Zelandës së Re. Vrasësi i quajti ata heronj për vendosmërinë e tyre vendimtare në betejat kundër osmanëve, muslimanëve dhe, në përgjithësi, kundër pushtuesve. Tarrant gjithashtu citoi presidentin amerikan Donald Trump dhe Anders Breivik, përbindëshin e Oslos, i cili vrau 77 njerëz në Norvegji në vitin 2011.Carlo Martello – Le të fillojmë me protagonistin më të largët në kohë: Carlo Martello. Një emër që ngjall menjëherë rezistencën e madhe dhe fitimtare të Europës së krishterë në avancimin e pushtuesve muslimanë të Spanjës së sotme. Referenca më e famshme është padyshim ajo e Betejës së Poitiers të vitit 732, në të cilën Franksët arritën të sprapsin ushtrinë arab-berbere muslimane të Al-Andalusit, të cilat përndryshe do të kishin shpërthyer në Francë-Gali. Megjithatë, dy elementë historikë kanë disi të holluar mitin e Carlo Martellos. Para së gjithash, përtej traditës popullore, në kohën e betejës nuk ishte mbreti i Franks, por vetëm butler i Pallatit të dinastisë Merovingiane: një lloj sunduesi i mbretit, i barabartë me shefin ekzekutiv dhe ushtrinë . Beteja e Poitiers, për më tepër, kishte një rezultat shumë më modest nga ai që iu dha imagjinatës kolektive nga legjenda: kërcënimi mysliman nuk ishte ndalur në fakt, aq shumë saqë një dekadë më vonë (në 744) arabët pushtuan qytetet provansale e Avignonit dhe Arles. Sidoqoftë, duhet të thuhet se, nga pikëpamja strategjike, fitorja ishte vendimtare në masën që i lejoi Carlo Martellos të vendoste bazat e para të një të ardhme ambicioze perandorake për veten dhe familjen e tij, e cila pastaj do të përfundonte nga nipi Carlo Magno.


Marcantonio I Colonna – Miti i dytë i Tarrantit në rend kronologjik është Marcantonio I Colonna, udhëheqës i njohur italian aktiv në fillim të shekullit të gjashtëmbëdhjetë. Pasi u angazhua si një mbrojtës nga Republika e Firences dhe u martua me mbesën e Papës Julius II, ai shkoi për të shërbyer për herë të parë në Republikën e Venecias dhe më vonë Mbretin e Francës. Arritja e tij më e madhe është që ka udhëhequr Lidhjen e Shenjtë në betejën e Ravenës (1512), një betejë e madhe në të ashtuquajturën Luftën Italiane, e cila përfundoi me fitoren e francezëve. Në 1522 ai organizoi mbrojtjen e Milanos, por gjatë inspektimit të linjave të para ai u godit nga një goditje nga kolubrina dhe u plagos rëndë.


Marcantonio Bragadin – Është rradha e gjeneralit Marcantonio Bragadin, rektor i qytetit të fortesës në Famagosta në ishullin e Qipros, gjatë rrethimit të osmanëve zgjati nga 22 gushti 1570 deri më 4 gusht 1571. Gjithashtu në këtë rast, pra, është një figurë udhëheqëse e kundërshtimit të krishterë ndaj pushtimit turko-osman. Rezistenca e të rrethuarit shkoi përtej çdo parashikimi optimist, duke pasur parasysh pabarazinë e forcave në terren dhe mungesën e ndihmës nga vendi amë. Në korrik 1571 ushtria osmane arriti të shkelë muret e qytetit, por u zmbraps me kosto të madhe. Kur përfundoi ushqimi dhe municioni, më 1 gusht Bragadini u detyrua të deklaronte dorëzimin.


Sebastiano Venier – Viti i veprimit është i njëjtë në të cilin gjenerali Bragadin ishte protagonist: 1571, viti i Betejës së famshme të Lepanto. Sebastiano Venier, i cili më vonë u bë Doge i Republikës së Venedikut, ishte një aktor i madh i përplasjes që pa forcat e Lidhjes së Shenjtë tu shkaktojnë një humbje të rëndësishme turqve. Vlera e tij është ndoshta e barabartë vetëm me disa nga zakonet e saj ekstravagante. Pavarësisht se ishte 75 vjeç në atë kohë, Venier mori pjesë në luftën, duke vrarë turq të shumtë me hark që një ndihmës rimbushej, sepse sipas disa kronikave krahët e tij nuk kishin forcë të mjaftueshme. Ai u plagos gjithashtu në këmbë nga një shigjetë që, siç thuhet, u gris. Kreu i ardhshëm i Serenissima përdoret gjithashtu për të veshur pantofla në vend të çizmeve, sepse sipas mendimit të tij ata bënë kapje më të mirë në kuvertën e lagësht të anijes. Sidoqoftë, duket se motivimi i vërtetë është fakti që ai vuan nga kalluse ose përdhes.


Anders Breivik – Sigurisht që ai nuk është një personazh historik, sikurse të tjerët të përmendur, por është edhe Anders Breivik në listën e heronjve që frymëzuan terroristin e Christchurch. Ky i fundit shpjegoi në manifestin e tij të botuar në Net që ai gjithashtu kontaktoi me autorin e masakrës së Utojës. Duke kujtuar se ndër inspiruesit e tjerë të masakrës përfshihen Luca Traini, Dylan Roof, Anton Lundin Pettersson, Darren Osbourne, Tarrant më pas shpjegoi se ai kishte kontaktuar vëllezërit e kalorësve të Breivik duke marrë bekimin e tyre për misionin vdekja.


Skënderbeu – Një ndër këta emra dallohet të jetë edhe Skanderbeg, i cili besohet se i referohet heroit tonë kombëtar, i cili shërbeu si barrierë për vite të tëra në frenimin e osmanëve në Evropë.


Milos Obiliq, serbi i cili vrau sulltan Muratin I në fund të Luftës së Kosovës më 1389. Terroristi kishte shkruar emrin e Obilicit në armë me shkronja cirilike.


Ernst Rudiger von Starhemberg, një komandant ushtarak i Vjenës i cili luftoi kundër trupave osmane në rrethimin e dytë të Vjenës.


Feliks Kazimiers Potocki, një ushtar polak i cili gjithashtu luftoi kundër turqve osmanë në rrethimin e Vjenës.


Charles Martel, një burrë shteti francez dhe udhëheqës ushtarak i cili ndaloi kalifatin islamik nga pushtimi i një pjese të rëndësishme të Evropës, duke e detyruar atë të kthehej në Spanjë në vitin 732.


Josue Estebanez, një neo-nazist spanjoll i cili u bë ‘hero’ për neonazistët për vrasjen e aktivistit të majtë 16-vjeçar Carlos Palomino, duke e goditur atë në Madrid në vitin 2007.


Alexandre Bissonnette, një supremacist i bardhë, i cili gjithashtu sulmoi një xhami në Kanada dhe vrau gjashtë adhurues në janar 2017.


Anton Lundin Pettersson, i cili vrau dy studentë emigrantë në tetor 2015, në Suedi.


Gazeta Shqip