N nj takim midis Ministrit t Jashtm Meta dhe Ambasadorit spanjoll n Tiran Emanuel Montobbio, u nnshkrua vendimi pr heqjen e taksave t dyfishta, ’ka do t thot rritje t mundsive pr bizneset e huaja pr t investuar n Shqipri. Pala shqiptare dhe ajo spanjolle e pan si t domosdoshme marrjen e ktij vendimi, pasi kjo do t ishte dika e favorshme pr ekonomin e vendit ton dhe gjithashtu pr forcimin e marrdhnieve miqsore midis Shqipris dhe Spanjs.

N fjaln e tij Meta, falenderoi dhe vlersoi si t domosdoshm nnshkrimin e ktij vendimi si fillim i nj bashkpunimi t gjat dhe efikas midis dy shteteve mike.

Edhe Ambasadori Montobbio n fjaln e tij falenderuese vuri theksin mbi angazhimin e plote t shtetit q ai prfaqson pr t ndihmuar Shqiprin n rrugn e saj drejt integrimit.

Ky takim u mbyll me nj shkmbim reciprok konsideratash, ’ka sigurisht do t ndihmoj n konsolidimin e marrdhnieve dhe bashkpunimin e mtejshm midis dy vendeve.