Gazeta Bild eshte nje gazete bulevardeske e cilaterheq vemendjen e te gjithe gjermaneve. Nje pjese e lexojne Bild. Per te tjeret ajo mbetet nje gazete reaksionare armiqesore goja e se keqessic eshte shprehur gazetariGnter Wallraff ne fund te viteve shtatedhjete ose nje multiplikator organ demokratik kontrollues biles edhe nje forme e artit gazetaresk. Per te qeverisur me duhet vetem Bild dhe televizioni ka thene ish-kancelari Gerhard Shreder ndersa intelektuali i majte Hans Magnus Enzensberger duke formuluar me ironi elegante ka thne Bild eshte e tera nje veper arti.Vetedija gazetareske per dizajninBildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Ne jemi Pape
Tituj me shkronja te medha Me nje tirazh prej rreth kater milionesh Bild eshte gazeta e perditshme gjermane me ndikimin me te madh. Ne kohet e meparshme jane shtypur gati gjashte milione kopje cdo dite. Kjo eshte magjia e gazetes Bild qe ajo sjell nje shkalle te larte reflektimi ne nje nivel qe eshte i kuptueshem me ose pa diplome universitare analizon eksperti i mediave nga Berlini Norbert Bolz. Shume prej redaktoreve te shtepise botuese Springer e konsiderojne sot veten si artiste gazetare te cilet e dine shume mire se duhet te perballojne sfidat e dizajnit. Tipike per kete lloj zhanri eshte edhe madhesia e titullit qe e permbledh si duke luajtur temen e dites ne nje rresht Si per shembull Ne jemi Pape per emerimin e Papa Benediktit XVI.Nga njerezit per njerezitBildunterschrift Leter nga Bild Ne emer te transparences te theksuar prej jush kerkojme pelqimin per botim. Gazeta i tregon historite me pamje dhe te personalizuara me figura te stilizuara prominentesh apo viktimash. Specialisti i mediave Bolz e sheh keshtu te plotesuar elementin qendror te shtypit bulevardesk nje komunikim te drejtperdrejte nga njerezit per njerezit qe e ben te panevojshme perdorimin e termave abstrakte ose te teorive per te shpjeguar boten.Kritiket e akuzojne gazeten Bild pikerisht per kete qasje. Per dekada me radhe sidomos publicisti Gnter Wallraff i denoncon teknikat e hulumtimit. Merak duhet te behesh per ata qe nuk mund te marrin ne dore telefonin ata qe nuk kane avokate te cileve edhe vete Bild-i u druhet thote kritiku i Bild-it Wallraff sot ne lidhje me telefonaten e Presidentit Wulff me kryeredaktorin Kai Diekmann. Une posedoj letra lamtumire nga vitet shtatedhjete te njerezve qe pas historive te trilluara dhe shpifjeve kane kryer vetevrasje.Gazetari e rambove ne vitet shtatedhjeteBildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Presidenti Wulff dhe kryeredaktori i gazetes Bild Kai DiekmannNe figuren e Totges Heinrich Boell paraqet reporterin e gazetes Bild si misherimin e se keqes. Nderi i humbur i Katharina Blum-it. Ne vitet gjashtedhjete dhe shtatedhjete gazeta Bild ishte armiku me i keq i opozites jashte parlamentare. Levizja studentore akuzonte koncernin Springer te cilit i perkasin die Welt BZ Berliner Morgenpost dhe Hamburger Abendblatt se mbeshtet ne menyre te njeanshme institucionet. Redaktore te grupit Springer shaheshin si neofashiste.Ne kohen time reporteret e Bildit ishin rambo qe u hynin njerezve ne shtepi. Sigurimi i fotografive shpesh behej ne kete menyre qe prinderit femijet e te cileve ishin bere viktime e krimeve seksuale kercenoheshin ose te jepnin fotografine ose do te merrnin nje fotografi nga morgu ne qofte se ata vete nuk ua jepnin kujton Wallraff. Sot ne gazeten Bild ka gazetare qe i kundershtojne metodat e tilla vetem qe nuk jane per fat te keq ata qe zene vendet drejtuese.Edhe per grupin gjerman te muzikes pop Wir sind Helden Ne jemi heronj duket se e kaluara nuk ka marre fund. Ne nje leter te hapur ato e refuzojn kerkesen e nje agjencie reklamash per te pozuar ne postera per gazeten.Bild ben politikeBildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Kritiku i gazetes Bild Gnther Wallraff. Politikanet keshtu thuhet jo rralle here vene ne dispozicion fotografi dhe histori ndoshta per nje raportim dashamires - per aq kohe sa miqesia te zgjase.Bild ben politike Bild shoqeron politiken ka ndikim ne politike thote Gnter Wallraff. Shpesh ia del shpesh deshton shih ngjitjen dhe renien e von dhe zu Guttenberg-ut. Per vite me radhe ish-ministri i Mbrojtjes u mbeshtet nga titujt miqesore te gazetes.Por ndryshe nga vitet shtatedhjete parimi i shtypit bulevardesk ka fituar mbi lidhjet partiake Me Gerhard Shrederin Bild ka me pak probleme se me nje president te zbehte nga CDU thote Norbert Bolz sepse Bulevardi do te thote sensacion skandal fame dhe ne qofte se nje politikan ka fame atehere Bild nuk merr parasysh se nga cili krah ai vjen.Shtypi bulevardesk si reflektimbBild eshte nje reflektim - sigurisht ne shume raste nje reflektim i shtremberuar dhe shpesh nje reflektim ne nje pasqyre te madhe konkave i deformimeve te shoqerise thote Wallraff.Ne krahasim nderkombetar debati gjerman duket thuajse i pa te keq ne France debati rreth shtypit bulevardesk shpertheu pasi paparacet shkaktuan vdekjen e nje ish princeshe. Gazeta britanike News of the World e ndaluar tashme kishte pergjuar prominentet. Gazeta zvicerane SonntagsBlick humbi kryeredaktorin e saj te fundit per shkak te fotografive te manipuluara nudo te se dashures te nje ambasadori.Autorin Johanna Schmeller/Angjelina Verbica

Redaktoi E. Xhani