Nj mbasdite n universitetin e Teksasit n Austin ndrsa t gjith ishin duke ln vendet e puns prsa i prket msuesve dhe ndrsa nxenesit po dilnin nga klasat e tyre rruget e korpusit u pushtuan nga dhjetra zjarrfikse dhe disa ambulanca. Itenerari i ktyre automjeteve q nuk ndjellin pr mir prfundoi tek ndrtesa e shkencave eksperimentale e cila u rrethua menjher dhe te pranishmit n nj rreze t caktuar t ndertess u izoluan pr arsye se ishin pran ndrtess q do t bhej objekti i vmendjes s kalimtarve si dhe merakut pr ata q ishin brenda dhe pran saj. Pas marrjes s ktyre masave kaq serioze edhe vete kalimtarve ju mbush mendja se kt rradh nuk po bhej fjal as pr shptimin e ndonj maceje shtpiake q ka ngelur n pem e as pr zgjimin nga gjumi t ndonj arushi. Ndrkoh rrezja e izolimit u zgjerua edhe m shum. Shtypi vrshoi pr ta trajtuar ceshtjen LIVE. T gjith dicka prisnin. Orari m i keq persa i prket trafikut po bnte q "te mirpriturit" t vononin. Pas dy orsh, ardhja e ekipeve t HAZMAT (Hazardeous Materials) bri q n zemrat e m kuriozve q ishin mbledhur t mos mbizotronte m kurioziteti por frika. Ata njqind student q mbaheshin brenda ndrtess duhet ta ken prjetuar m shum. Nj polic i cili kishte shpallur alarmin u tregonte ekipeve te HAZMAT se pran ashensorit kishte matur dy her t njejtin nivel radioaktiviteti. Interesant ishte se pran ashensorit nuk kishte as edhe ndonj mundsi pr pranin e lndve radioaktive. Por konfirmimi i ktij radioaktiviteti dy her prforconte thniet e policit. Ndrsa ai shkon prsri s bashku me HAZMAT brenda ndrtess vrejne se radioaktiviteti ishte zhdukur. Habi! Pasi u kontrollua e gjith ndrtesa u ve re se nuk kishte t bnte me ndonj burim t rrezikshem. "Burimi" ishte nj objekt levizs: nj student i cili sapo ishte kthyer nga spitali ku kishte marr mjekimin e tij dhe q m von priste ashensorin nj kat me lart ku ishte
matja e radioaktivitetit. E gjith ajo frik u hoq si me dor.

Pas dy javsh srish nj alarm i dyte. Nj nga polict e t njjtit universitet ndrsa patrullonte me makinen e tij veren se dedektori** i tij radioaktiv sinjalizoi pr nj burim t rrezikshem por q u zhduk me shpejtesi. I shqetsuar shikon se sapo kishte kaluar nj makine dhe vendos t`i vihet pas. Pasi e ndalon shikon se kishte t bnte me katr shtetas ruse rreth t cilve u shtua dyshimi pasi ata nuk dinin as anglisht. Polici mundohet tu bj disa pyejtje dhe kur ata kuptuan se bhej fjal per radioaktivitet qeshin dhe tregojn njerin prej tyre. Ata m von shpjeguan se ishin ndaluar pr her t fundit pr t njejtn arsye ndrsa dilnin nga aeroporti i Moskes. Ata shprehen edhe habin se si u kapn nga nj polic universiteti ndrsa kishin kaluar tre aeroporte t rndsishm n Amerik "pa u vne re". Personi radioaktiv kishte shqetsime nga gjendrrat tiroide dhe pr to prdorte jod. Ndrsa jodi (I-127) ka shum isotope q nuk jane radioaktive dhe q kane gjysm-jete prej miliona vjetesh per gjendrrat tiroide prdoret jodi me mas 131 (I-131) q ka gjysm-jete prej 8 ditesh. Dhe ky izotop cliron shum grimca beta dhe bn q t kapet deri n nj distance prej 20 metrash.** Dedektor i cili kap edhe neutrone dhe protone. Prodhimi m i mire sht bjellorus nga ku edhe sigurohet.