T jesh pak i zhvilluar, nuk do t thot se je vetm me pak para, por kuptohet se je i till edhe n fushn e arsimimit,t njohurive dhe t zgjuarsis. Por ,personi, qoft pak ose shum i zhvilluar, n sistemet demokratike ka t drejten e prdorimit t vots vetm nj her. Por, vendet q jan t zhvilluar pak nga parat dhe njohurit, rriten shum m shpejt se sa nga ata q jan t zhvilluar.Kshtu q popullsia e bots q prbhet nga njerzimi me m pak zhvillim, cdo dit e m tepr sht n rritje. Pr m tepr, popullsia q prbhet nga njerz t zhvilluar po zvoglohet dhe po mplaket. Kshtu, n Europ, kur midis viteve 1950-1955 kishte 12.081.000 lindje n vit, ky numr n periudhn midis viteve 2000-2005 ra n 7.354.000. N vitet 2050, nj e treta e popullsis s Europs do t jet mbi 60 vjec. Prball ksaj, popullsia q do t jet nn 16 vjec do t jet vetm 13 %. Ndrsa n popullsin q kalon t 80-at do t ket nj rritje me 180 %. Kur popullsia e t gjith Europs n vitin 2005 ishte 728.389.000, n vitin 2050 pritet t zbres n 653.323.000.Ndrsa n Turqi dhe n vndet e Ballkanit sht krejtsisht e kundrta. Kshtu Turqia n vitin 2005 kishte popullsin 72.970.000 banor, n vitin 2050 do t mbrij n 82.662.000 . Prandaj influenca e ksaj periudhe n rritjen e popullsis do t sjell ndryshime n periudhn e marrjes s vendimeve t Bashkimit Europian. Sepse, rritja e popullsis s vendeve t reja do t jet nj dizavantazh pr ata, por sjellja e moshs s re n kt komunitet do t prbj avanatzh. Vendimet n Bashkimin Europian, q t hyjn n zbatim duhet t kalojn n 4 faza. Kto jan Kshilli, Komisjoni, Parlamenti dhe Keshilli i Ministrave. Parlamenti,zgjidhet nga ana e popullit t Bashkimit Europian dhe ktu sasia e popullsis luan rol t rndsishm.N vndet demokratike, pr shkak se seicili ka t drejtn e prdorimit t nj vote, raporti i njerzve t zhvilluar po zvoglohet n vazhdimsi. Prandaj,ky sht problemi m i rndsishm si pr t gjitha vndet demokratike t bots, ashtu edhe n kuptimin e prgjithshm.N botn ton, popullsia me zhvillim t vogl sht n rritje. Duke urritur popullsia ,t ardhurat pr frym, kur ato duken n rritje kur merret pr baz dollari, n fakt po t kthehen n part e cdo vndi jan n rnie. Si prfundim, n botn ton edhe shprndarja e t ardhurave, edhe shprndarja e pasurit po prishen n rritje. Problemi nuk qndron vetm tek rritja numerike e popullsis me zhvillim t pakt. Duke u rritur popullsia , rriten edhe papunsia, edhe varfria edhe ngadalsimi, zhvillimit. Dhe duke u rritur pa punsia, bien n vazhdimsi edhe pagesat e puntorve; pra zvoglohet n rritje vlera e fuqis puntore. Dhe duke qen nj periudh e till, vendet e zhvilluara trhiqen nga pranimi n vndet e tryre t njerzve nga vndet me zhvillim t vogl, vendosin viza mbi viza. Kt praktik prdor Bashkimi Europian dhe Amerika. Nga kjo kuptohet se rritja e popullsis prbn problemin m t rndsishm t bots.Votat n t gjitha demokracit jan t barabarta dhe cdo njeri mund t prdor nj vot, por votn e tij mund ta prdor pr vndin e tij. Prshmbull, nj qytetar Shqiptar, nuk mund ta prdor pr Bashkimin Europian votn e tij. Sado q t jt i pa zhvilluar, po t mos mbroj tek ata intersat e shqiptarve, nuk do ta prdor at . Si prfundim, qytetart tan pr ta
m me vler nj votshin e tyre, varet tek antarsimi jon n Bashkimin Europian dhe ne te zbatojm ligjet e tyre. Alternav tjetr nuk ka. Edhe ata kur t na marrin neve n Bashksi, do t barazojn vlern e nj vote t qytetarve tan me vlern e nj votuesi t tyre.Kjo do t thot se nse dshirojm t bhemi pjestar t Bashkimit Europian ,jemi t detyruar t zvoglojm ndryshimet q ekzistojn n t ardhura, arsim dhe kultur. Muslimant n prgjithsi jan vendosur n vndet e varfra t bots. Popullsia muslimane po rritet n bot; sepse popullsia e varfr dhe me pak zhvillim po rritet. Pr shkak t rritjes s varfris, papunsis, zhvillimit t vogl dhe mos gjetjes s rrugdaljes, po rritet edhe terrorizmi dhe pr shkak se kjo shoqri njerzore sht Muslimane edhe terroristt dalin n shumic Musliman. Dhe duke qen kjo situat, muret nuk ekzistojn vtm midis vndeve t zhvilluara dhe pak t zhvilluara, por po ngrihen edhe muret midis Kristianizmit dhe Muslimanizmit. Pr m tepr, n t ardhmen edhe midis vet Muslimanve do t fillojn pa tjetr t vndosen muret. Hyrja e Turqis dhe vendeve t Ballkanit Perndimor q kan nj numr t konsiderueshme popullsi me prbrje muslimane do t prdorin kushtetet e BE-s pr lvizjen e lir t njerzve dhe kapitaleve. Ja, ky sht problemi i dyt m i rndsishm q duhet t qndroj bota.N vitet e fundit ka filluar t luhet nj loj mbi demokracin. Sepse sht nj situat q askush nuk do t mund t dal kundr demokracis ose nuk do t mund t ket guxim t dal kundr saj. N fakt, vendet e zhvilluara n saj t demokracis s vndeve t pa zhvilluara, kuptuan se do t mund ti linin me pak zhvillim dhe do t mund ti hanin lehtsisht. Kshtu q me kalimin e kohs demokracia do t zgjerohet, por edhe muret qe jan midis demokracis s vendeve t zhvilluara dhe pak t zhvilluara do t vazhdojn t rriten. Kjo do t thot se pr t shptuar nga prangat nuk do t jet me demokracia klasike.