Shkëlqim Muça, duket se do të jetë trajneri

i ardhshëm i Dinamos. Nuk bëhet

fjalë për hipoteza, por për tratativa

konkrete që po zhvillohen mes drejtuesve të

kampionëve në fuqi të vendit dhe ish-lojtarit

të njohur dhe më pas trajnerit të Tiranës. Madje,

ai konsiderohet si një nga kandidatët më

të fortë në garën për të marrë stolin e bluve.

Një gjë të tillë e konfirmojnë burime të besueshme

pranë klubit të Dinamos, por edhe

pranë presidentit të këtij klubi, Besnik Sula.

Ky burim shkon edhe më tej, kur nënvizon se

Muça do të mund të vazhdojë punë, që ditën

e hënë. "Shkëlqim Muça pritet të nisë punë që

të hënën, nënvizoi burimi në fjalë, kjo është

gjë thuajse tërësisht e mbaruar". Megjithatë,

vetë presidenti i Dinamos, Besnik Sulaj,

duhet të tregohet më i përmbajtur dhe nuk

preferon të zbulojë emrin e pasardhësit në

Daliç në stolin e skuadrës së tij. I kontaktuar

dje, ai pohoi se "Kam 3-4 kandidatura dhe për

momentin nuk mund t‘ju them se kush do të

jetë trajneri i ri". Fjalët e tij lënë të kuptohet se

ende s‘e ka ndarë mendjen. Gjithsesi, burimet

pranë tij theksojnë se Sulaj ka kërkuar më

shumë informacione rreth Shkëlqim Muçës,

në të kaluarën e këtij të fundit, disa herë si

trajner i Tiranës. Një tjetër emër i njohur, me

një të kaluar të lavdishme bardheblu, është

edhe Mirel Josa, i shkarkuar vetëm pak ditë

më parë nga Elbasani. Madje, Mireli e ka

shprehur edhe vetë dëshirën për të drejtuar

kampionët në fuqi të Shqipërisë. Ndërkohë

që ish-trajneri kroat, Zlatko Daliç, është larguar

vetëm dje nga Shqipëria. Këtë e ka bërë

rreth orës 15.00, pasi është përshëndetur me

lojtarët dhe drejtuesit e Dinamos, u nis dje

në orën 15.00 për në vendin e tij.