Operacionet

N momentet e vshtira likuiditeti, bankat krkojn ndihmn e Banks Qendrore, e cila duhet t prdor mjetet e lejuara ligjore pr t derdhura shum t konsiderueshme n qarkullim. T dhnat zyrtare nga Banka e Shqipris tregojn se n tremujorin e par t ktij viti sht ndrhyr disa her n treg pr shtuar likuiditetin e munguar n momente t caktuara. “Pr t injektuar likuiditet, Banka e Shqipris prdori instrumentin e saj kryesor marrveshjen e anasjellt t riblerjes me maturim njjavor mesatarisht 17.49 miliard lek n jav, si dhe instrumentet rregulluese me maturim m t gjat se nj jav - marrveshjen e riblerjes me maturim nj dhe tremujor. Marrveshja e anasjellt e riblerjes me maturim njmujor u prdor n nj rast, mesatarisht 3 miliard lek”, deklarojn burime zyrtare t BSH-s. Msohet gjithashtu se edhe marrveshja e anasjellt tremujore u prdor n tre raste, mesatarisht 4.3 miliard lek pr ankand. Sa i takon valuts, e cila psoi shtrngime t forta n raport me lekun, sidomos n fillim t ktij viti, dhe pavarsisht ksaj situate, BSH thot se nuk ka ndrhyr n treg. “N tremujorin e par t vitit 2010, Banka e Shqipris nuk ka ndrhyr n tregun e brendshm valutor dhe nuk ka kryer veprime me bankat e nivelit t dyt”, sht konfirmimi i BSH-s. Gjat ksaj periudhe kan vijuar t realizohen veprime t shitjes dhe t blerjes s valuts me Ministrin e Financave. Blerjet e valuts s Banks s Shqipris nga Ministria e Financave gjat ksaj periudhe shnuan 4.87 miliard lek, ndrsa shitjet 6.22 miliard lek. Blerjet e valuts nga institucionet e huaja llogariten n 0.14 miliard lek (Agjencia Ndrkombtare pr Zhvillim – IDA dhe Banka Ndrkombtare pr Rindrtim dhe Zhvillim - IBRD).
#