Euro 2012
Asistenti dhe krahu i djatht i Josip Kuzhe analizon situatn prpara eliminatoreve

Xhemal Mustedanagi, zv.trajneri i Kombtares shqiptare, ka analizuar situatn e Grupit D, n prag t startit t ndeshjeve eliminatore t Euro 2012. Krahu i djatht i trajnerit Josip Kuzhe ka deklaruar se do t ndrronte q me Shqiprin t mposhtte Francn, megjithat, ai ka siguruar se kuqezinjt nuk do t tregojn mshir prball asnj kundrshtari, cilido qoft ai. “N letr, Franca sht favorite, megjithat ndeshjet e tyre n kt grup nuk do t jen si shtitje”, deklaroi Mustedanagi. “Shqipria sht mjaft e motivuar pr ndeshjet e Euro 2012, mbi t gjitha pr sfidn e par q do t luajm kundr Rumanis. Pr t qen plotsisht i sinqert, prfaqsuesja rumune nuk sht aq e fort sa ka qen dikur. Ndrkoh, Kombtarja shqiptare do t arrij t prish llogarit q dikush ka
prpara zhvillimit t ndeshjeve. Nse do t kisha mundsi t zgjidhja, do t m plqente q t mposhtja Francn, megjithat mund t’ju siguroj se nuk do t tregojm mshir prball asnj kundrshtari”.


55-vjeari ka folur edhe pr punn e deritanishme t trajnerit Kuzhe: “A ka kualitete ekipi shqiptar? Natyrisht q kemi. N nj periudh shum t shkurtr pune, trajneri Josip Kuzhe ka arritur t bj mjaft gjra pozitive. Kemi arritur disa rezultate t mrekullueshme, ndrsa Lorik Cana sht ylli i skuadrs”. N fund, Mustedanagi ka folur edhe pr skuadrn e vendit t tij, Bosnj- Hercegovinn, t ciln do ta ket si kundrshtare m 8 tetor. “Natyrisht q do ta kemi t vshtir. M t friksuar jemi nga (Edin) Xheko, nj sulmues shum i mir dhe i vshtir pr t’u mbuluar. Por, Bosnja ka edhe mjaft yje si Misimovi, Spahi, Pjani e Ibisevi”. Shqipria i nis eliminatoret m 3 shtator n fushn e Rumanis, ndrsa n datn 7 kuqezinjt luajn n “Loro Borii” t Shkodrs kundr Luksemburgut.
#