Muzika mbart origjinalitet dhe individualitet, megjithat tek ajo jan prezente gjithnj klishet e vjetra, rregulla t cilat paraqiten pothuajse periodikisht. do interpretues lavdrohet pr individualitetin dhe risin e krijuar nn ndikimin e pakt t mjeshtrve q shnuan rritjen e tyre. Pr shembull, n skenn amerikane nuk ka ngritje n shoqrin e elits muzikore, pa u prmendur bashkpunimi me Timberland-in. Madje edhe Justin Timberlake (q ka nj mbiemr pothuajse t njjt) iu nnshtrua ktij rregulli dhe i dorzoi atij produksionin e albumit m t ri. Megjithat edhe ai mundohet t jet origjinal. Sidoqoft, nga akmakt e publikut n koncerte, deri te krkesat e pabesueshme t yjeve, klishet na bombardojn do dit.


T brtiturat

“Duart lart”, “A jeni gati?”, “Zakonisht nuk e interpretojm kt kng, por kt her, vetm pr ju”, “Ju jeni publiku m i mir n bot” jan disa prej deklaratave q dgjohen m shpesh n koncertet e shum kngtarve apo grupeve muzikore. 
Edhe pse interpretuesve t muziks alternative nuk u plqejn shfaqje t tilla publike, aty-ktu, edhe atyre u shpton ndonj klithm. Natyrisht akmakt jan pjes e pashmangshme n do balad t knduar n koncert. Vitet e fundit, rolin e tyre e kan zn gjithnj e m shum telefonat celular. Krahas ksaj, edhe hedhja e shisheve n publik dhe anasjelltas, sht prezente.


Prindrit menaxher

Pse dikush duhet t punsoj nj menaxher, kur kto pun mund t’i kryejn prindrit e yjeve. Ata gjithkund prezantohen si persona t rritur dhe prgjegjs pr veten, por pas do interpretuesi t suksesshm sht nj nga prindrit e suksesshm. Kjo ndodh me Usher-in dhe nnn e tij menaxhere, me Jessica Simpson dhe baban e saj, s fundmi edhe Beyonce e lejoi baban ta udhheq n karriern artistike. Dikush tjetr? Jewel, Aaron Carter, Britney Spears...


Koncerte bamirsie

Nuk ka rndsi pr k apo se pse duhet t interpretojn, vetm q t ket qllim human. Ndr t part sht Bono Vox, aktivisti m i madh human, pr t cilin mund t thuhet se mendon seriozisht. Ai po prpiqet t’i bind shtetet m t mdha t bots q t’u japin m shum para vendeve t cilave u nevojitet ndihm. “Live Aid” dhe “Live 8” jan prpjekjet m t njohura pr mbledhjen e parave pr t varfrit, megjithat mbetet n pikpyetje se ku shkojn ato. T mos harrojm edhe m t riun “Live Earth”, projekt i cili n nj mnyr duhet t ndihmonte n luftn kundr ngrohjes globale.


Shkatrrimi i instrumenteve

Nj nga gjrat e preferuara t yjeve t njohura n skenat muzikore sht shkatrrimi i instrumenteve personale. Thyerja e kitarave, e mikrofonave, shkatrrimi i daulleve etj., jan disiplinat e preferuara q zakonisht bjn t famshmit n kto koncerte. Por, fakt tragjik sht kur kt hobi e praktikojn edhe grupet e “varfra” muzikore, t cilt pa e menduar mir, veprojn si t mdhenjt, e m pas kuptojn me keqardhje q jan futur n minus t madh n llogari bankare. Mes shkatrruesve m t njohur jan “The Who”, kitaristi i t cilit, Pete Townshend lndoi dorn, duke ekzekutuar budallallqe me kitar. N kt grup shkatrrues radhitet edhe Kurt Cobain, por nuk sht larg as Jimi Hendrix, Nikki Sixx apo Ryan Key.


Beteja e fituar

Ka edhe nga ata q e kan par "yllin" e preferuar pas disa javsh t kaluara n qendra rehabilitimi. Droga, alkooli, ilaet e prshkruara, madje edhe seksi shpesh gjenden n listn e veseve t artistve. Momentalisht, m i popullarizuari sht Pete Doherty, i cili mbush faqet dhe ekranet e mediave me paraqitjet e tij t dehura. Por aty sht edhe Robbie Williams, Van Halen, Britney Spears q paraqesin rehabilitimet e lumtura. Ndrsa shum t tjer fatkeqsisht e kan humbur prgjithmon kt luft.


Firma personale

Shum prej artistve, pas ngjitjes mes yjeve, vazhdojn me krkesa t tjera ku e para sht ajo e shtpis diskografike. M e thjesht sht t krijohet ajo personale dhe t bhesh i pavarur. Ndrsa kur publikimi i albumeve t ardhshme nuk sht nj problem, n radh t par sht linja personale e mods. Shum i bjn vetes pyetjen: prse t imitohen t tjert dhe t blejn n “shopping-center”, kur mund t krijojn dika pr vete. Kshtu Gwen Stefani krijoi “L.A.M.B”, ndrsa DMX, “Signature Collection”. Edhe Puff Daddy tashm sht pronar i shtpis diskografike, por edhe dizajnues i veshjeve personale.


Knga n shi

Nuk ka gj m t bukur e m emocionuese se knga e prcjell me stuhi t vrteta shiu, kur idhulli juaj, i lagur deri n palc kndon duke prcjell ndjenjat m t thella. Kto pamje i prdorin muzikantt e do rryme muzikore, si pr shembull, “Back Street Boys” n kngn “Quit playing games with my heart”, “Boys II men” n “On bended knee”, madje edhe “Guns N’ Roses” n t paharrueshmen “November rain”.
#