Berisha-PashajKoloneli i Detit, Myslim Pashaj, ai që ndali ish-kryeministrin Sali Berisha ti falë det Greqisë, flet për çështjen e kufirit detar me Greqinë dhe përplasjen e tensionimin të marrëdhënieve me Athinën zyrtare, gjatë këtyre ditëve. Myslim Pashaj u bën thirrje organeve ligjore, që Sali Berisha të vihet para drejtësisë për kufirin detar me Greqinë, pasi ai është edhe shkaktari kryesor i tensionit të marrëdhënieve mes dy shteteve. Pashaj thotë se Berisha duhet t japë shpjegime para dy shteteve dhe popujve tanë, se sht po ai njeri q e realizoi e mbron sot e kësaj dite kt pakt. Ndërkaq, Pashaj për Sot, deklaroi se Berisha po njollos vendin me përfshirjen e Turqisë në marrëveshjen për kufirin detar.


Ai tha se Berisha fut n rrjedhë të së keqes nj shtet si Turqia, n lojën e trazimit e të konfliktit rajonal. Çështja e kufirit detar është një çështje shumë komplekse, megjithatë, Pashaj jep një zgjidhje se si duhet të veprohet. Myslim Pashaj propozon se si hap i parë duhet të krijohet nj komision i ri shqyrtues me ndrmjetsin e institucioneve hidrografike ndrkombtare dhe specialistë t delimitimit ndrkombtar t kufijve detarë, t cilët i hapin udhë rinegocimit.


Sa i takon acarimit të marrëdhënieve, Pashaj u shpreh se prmirsimi i marrdhnieve do të bhet duke u çliruar nga pozicionimet e arketipit armiqësor mes dy vendeve e qëndrimeve dhe koncepteve të gabuara me kt fqinjëri të helmatisur. Ai thekson se Evropa po kontribuon me rikrijim të kushteve q bashksit e të dy popujve dhe politikës së tyre të ngrihen mbi egoizmin nacionalist q nxjerr krye.


Kryeministri Edi Rama gjatë një interviste të dhënë për televizionin grek, ja parashtroi të gjitha çështjet palës greke. A mendoni se do të thellohet acarimi i marrëdhënieve me Greqinë dhe do të ketë pasoja mes dy shteteve? 


Arsyeja sht skllave e shqisave, pat thn Hjum. Përvoja e fqinjsis së Shqipris me Greqin sht e hidhur dhe tragjike, sepse padrejtësia dhe armiqësia kan shkelur n mnyr të njëanshme me kt fqinjëri. Derisa dshmit sjellin vdekjen, persekucionin, spastrimin etnik dhe urrejtjençduhet dëshmi tjetër!? Rama po bn përpjekje të suksesshme për të shqepur kt banderolë mashtruese dhe iluzive midis të dy shteteve.


Ai priret q të nxjerrë ashtu siç janë dshmit me nj urtësi, argumentim n bisedë paqësore si askush tjetër. Mesazhet janë përhapur gjithandej, natyrshëm pa asnjë lloj impulsi trazimtar e keqdashës. Politika e gjersotme ishte si ajo ura e varur e mezi mbajtur n çengel; e q lëkundet sa andej e këndej. Dhe politikanët e të dy shteteve nuk kan qn n gjendje q të japin zgjidhje, sepse ndjekin po të njjtn tragë të konflikteve q historia tanimë i dëshmon.


Prmirsimi i marrdhnieve do të bhet duke u çliruar nga pozicionimet e arketipit armiqësor mes dy vendeve e qëndrimeve dhe koncepteve të gabuara me kt fqinjëri të helmatisur. Evropa po kontribuon me rikrijim të kushteve q bashksit e të dy popujve dhe politikës së tyre të ngrihen mbi egoizmin nacionalist q nxjerr krye.


Pas deklaratave të Ramës ka reaguar disa ditë me radhë ministri grek Nikos Kotzias, i cili e quajti hoxhiste qeverinë Rama dhe kërcënoi se nëse nuk respektohen të drejtat e minoriteteve nuk ka integrim për Shqipërinë. A mund të bllokojë integrimin veto e Greqisë?


Ne duhet të flasim për reagime. Por ato nuk mund të mbeten n kornizë të asaj mendësie të prapambetur, kur vet popujt kan nj tjetër qasje, e nj tjetër dshir të së nesërmes. Ashtu sikundër nj milion e gjysmë arvanitas dshmojn sot e kësaj dite se sa të gjindshëm e jetsor kan qn n kt fqinjëri me kontribute të larta, ashtu edhe afër nj milion shqiptarë të sotëm janë midis popullit grek me djersën, energjinë dhe talentin, me dashurinë dhe punndershmrin, mirsin kan marr notën dhe vlerësimin e popullit grek, i cili nuk dëshiron të mbahen urat e zjarrit të ndezura.


Ather, pse u dashka q politika e sotme të cys si n kohë të Baba Qemos!. Dhe janj analist mediumeve greke, jo pa dhimbje, pas intervistës së Rams tha: Greqia Ballkan dhe Shqipëria Europ. Mendoj se Greqia nuk do të bhet pengesë, sepse thelbi i politikës së ardhmërisë së BE nuk mbështetet mbi konfliktet, por n mbrothsin bashkuese të interesave të kombeve n Kontinentin e tyre ndaj quhet edhe integrim.

A duhet të dërgojë Shqipëria përforcime ushtarake në kufi me Greqinë pas kërcënimeve dhe afrimit të trupave ushtarake greke në kufirin tonë?


E kam dëgjuar kt thënie edhe nga disa figura të njohura të opinionit intelektual shqiptar, sipas t cilëve Shqipëria pas hapave q po bn Rama, u dashka q të ngremë e shumfishojm potencialet ushtarake, të kërkohet ndihmë nga SHBA për të reformuar FA, për tu afruar n kufijse ndodhemi para nj rreziku. Oh! Jemi duke dalë nga korniza n të cilën na mban BE dhe NATO. sht absurde! Të dy Forcat e Armatosura të Shqipris dhe Greqisë janë n NATO.


Si duhet të zgjidhet çështja e kufirit detar me Greqinë ?


Çështja e Kufirit Detar sht shumë e vshtir dhe komplekse. Faji për kt sht i Qeverisë së Sali Berishës, e cila i dëmtoi edhe m shumë marrëdhëniet me Greqin. Kjo duket paradoksale që t dhurosh det dhe po kështu t prishësh marrdhniet e t mos e ndash kurrë detin e vendit tënd…Ja pra kshtu ka ndodhurse Paktin famëkeq e ka firmosur Shqipëria, me nj entuziazëm idiotesk.


Ajo q u krye ishte nj fitore e madhe edhe për Greqin, nj fitore n tavolinën diplomatike. Hapat e parë që duhet t bëhen janë n krijimin e nj komisioni t ri shqyrtues me ndrmjetsin e institucioneve hidrografike ndrkombtare dhe specialistë t delimitimit ndrkombtar t kufijve detarë, t cilët i hapin udhë rinegocimit. Ndryshe kalendat greke shkojnë tej e ndanë


Ditë më parë, Berisha deklaroi në Parlament se marrëveshja me detin u prish për shkak të palës së tretë, Turqisë. A keni një përgjigje ndaj kësaj deklarate të ish-kryeministrit?


Sali Berisha duhet t çohet para drejtësisë, ai duhet t kërkojë, e t japë shpjegime para dy shteteve dhe popujve tanë, se sht po ai njeri q e realizoi e mbron sot e kësaj dite kt Pakt. Smjafton me kaq por edhe n aspektin ndrkombtar, fut n rrjedhë të së keqes nj shtet si Turqia, n lojën e trazimit e të konfliktit rajonal. Sali Berisha pasi e shiti detin e Shqipris, tani, së dyti vijon transaksionin fatal duke e br integritetin territorial shqiptar nj apendix të Turqisë së hamendjes së tij diabolike, duke i shkaktuar nj njollë tjetër dhe sërish konflikt rajonal.


Ja dhe reagimet fyese dhe denigruese të politikës së jashtme greke: ata tallen me Shqiprin duke përfytyruar nj front ku Berisha bhet aleat dhe mbështet Greqin, kundër Rams dhe Erdoganit. Ky sht nj kulm i ri i paudhsis së pandalur të Sali Berishës.