M n fund pak drit n fund t tunelit. Pas shum e shum hamendsimesh nse mazhoranca do t votonte n Kuvend raportet e Komisionit t Ligjeve apo dekretet e presidentit pr antart e Gjykats s Lart nga e djathta ka ardhur nj z zyrtar i qart.Kryeparlamentarja Jozefina Topalli ka
me dije pr opinionin publik dhe ka qetsuar skeptikt se n Kuvend nuk do t votohen raportet e shumprfolura ditt e fundit, por dekretet e Presidentit Topi pr 5 antart e Gjykats s Lart.Topalli deklaroi se dekretet do t hidhen pr votim javn e ardhshme ndrkoh q prfitoi nga rasti ti prgjigjej edhe krkess s ekspertit pr shtjet ligjore pran PS-s, Fatmir Xhafaj, i cili kishte krkuar nj ligj pr institucionin e Presidentit t Republiks.Mjafton t vij kjo nism ligjore, u mjaftua n fjaln e saj zonja Topalli.