Blerim Xhemajli po kalon momente magjike me Parmn, e cila i ka befasuar t gjith futbolldashsit me rezultatet q po i arrin kt sezon, edhe pse nuk ka skuadr me yje. Mesfushori shqiptar pati paraqitje t plqyeshme t dieln n barazimin 2:2 kundr Genoas. Pas sezonit pozitiv q pati me Torinon, 23 vjeari po vazhdon me nivel t njjt edhe te klubi parmalat.Por, ai q i mungoi edhe n kohn sa ishte te klubi Granata sht goli. Ish futbollisti i Boltonit nuk e ka gjetur ende rrjetn, n sezonin e tij t dyt n Serie A, edhe pse disa her kishte goditur shtylln. N ndeshje me Genoan, pr Parmn shnoi dy her Biabiany, ndrsa tash ndoshta sht radha e Xhemajlit, i cili sht n pritje t nj goli.Ka ende koh, do t zhvillohen 40 ndeshje kt sezon. por pr mua sht e rndsishme q skuadra t luaj mir, tha futbollisti nga Tetova pr ueb faqen zyrtare t Parms.Edhe pse Parma gjendet n pjesn e eprme t tabels, prkatsisht n pozitn e katrt, me 25 pik t tubuara, Xhemajli nj her pr nj her mendon vetm pr mbijetes. Ne gjithmon e kemi thn se gjja m e rndsishme sht mbijetesa dhe tubimi i 40 pikve, shtoi me modesti mesfushori.Nse vazhdon kshtu, Parma shum shpejt do ta arrij 40 pikshin e m pas me siguri se objektivat e ktij ekipi mund t ndryshojn. Rrall kush e ka pritur se ky ekip mund t gjendej n kt pozit 4 jav pa prfunduar pjesa vjeshtore e kampionatit n Serie A.Pozita e katrt shkon mir, 25 pik jan t rndsishme. Kt jav shkoi ndryshe nga java e kaluar. Me Napolin nuk kemi
loj t mir, sidomos n pjesn e par. Ndrsa sot kemi
nj loj t madhe pr 90 minuta, vazhdoi prfaqsuesi zviceran.Xhemajli e konsideron rezultat pozitiv barazimin n shtpi t Genoas, nj skuadr solide kjo. Sot ishte nj ndeshje me pesh pr ne, pr ta par se n ciln rrug jemi duke shkuar dhe un mendoj se jemi n rrug t mbar. E kemi rrmbyer nj pik t rndsishme, nuk mund t fitosh gjithmon. Kemi arritur ktu n Genova pr t luajtur kundr nj skuadre t fort dhe tia rrmbesh nj pik ktij ekipi sht nj rezultat pozitiv, shtoi ai.Xhemajli shton se e gjith skuadra ka vrapuar shum pr ta arritur kt rezultat. Sipas tij, lojtart duhet t vrapojn shum kur luajn me skuadra t mdha.Disa lojtar cilsor kan mbetur n bankin te Parma, por Xhemajli thot se trajneri Guidolin ka n dispozicion t gjith futbollistt q mund t luajn,e q mund t mbeten edhe n bankin. Ai shton se secili lojtar duhet ta pranoj faktin nse luan apo jo. Vet Xhemajli ishte ai q n fillim t sezonit nuk gjente hapsira, por tash sht
lojtar i rndsishm i ekipit.Gjat ndeshjeve kampionale, Parma e ndrron modulin e lojs shpesh. Futbollisti shqiptar thot se pr t arritur rezultate pozitive duhet t jesh i koncentruar dhe i organizuar si ekip pr 90 minuta. Mentaliteti, pohon ai, sht gjja m e rndsishme dhe elsi kryesor pr t arritur deri te rezultatet.