Ministri i Punve t Brendshme t Maqedonis, Lazar Elenovski shprehu optimizm se vendet e Karts s Adriatikut do t marrin ftes pr antarsim n NATO n samitin e ardhshm t Bukureshtit. Ministri i Punve t Brendshme t Maqedonis, pas takimit t mbrmshm n Pentagon me kolegt e tij nga Shqipria dhe Kroacia dhe me Sekretarin e Mbrojtjes, Robert Gejts, shprehu optimizm se vendet e Karts s Adriatikut do t marrin ftes pr antarsim n NATO n samitin e ardhshm t Bukureshtit.Duhet t riprcaktohet e ardhmja e vendeve t Karts s Adriatikut duke pasur parasysh q shtetet e reja t rajonit duhet t kyen n nj iniciativ shum frytdhnse, deklaroi Elenovski.

Ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu mori konsideratat dhe vleresimet pozitive nga Departamenti Amerikan i Shtetit gjat vizits s tij n SHBA.Takimet zhvillohen n prag t samitit t NATO-s n Bukuresht n muajin prill. N kt samit, vendet antare t aleancs pritet t njoftojn vendimin e tyre lidhur me krkesn pr antarsim e Maqedonis, Shqipris dhe Kroacis.