NATO-ja e dshiron ndihmn e Rusis, pr t eskaluar prpjekjet e veta luftarake n Afganistan, duke krkuar nga Moska q t v n dispozicion armatim, prfshir ktu edhe pushkt automatike, AK47, granatahedhs, artileri dhe automjete t blinduara, si dhe q ti ofroj asistenc ushtarake ushtris s Afganistanit, kan theksuar sot zyrtart.Zdhnsi i aleancs, James Appathurai, theksoi se gjithsesi se ka hapsir pr nj bashkpunim m t madh me Rusin.Shefi i ri i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen, do t vizitoj javn e ardhshme pr her t par Moskn. Ai ka
thirrje pr nj partneritet t vrtet strategjik me Rusin.Appathurai theksoi se Rasmussen do t nnvizoj krcnimet e prbashkta, me t cilat prballen Rusia dhe shtetet antare t NATO-s, prfshir ktu edhe terrorizmin ndrkombtar, prpjekjet pr luft kundr pirateris dhe luftn e prbashkt kundr narkotikve.Rasmussen pritet t takohet me presidentin e Rusis, Dimitri Medvedevin dhe kryeministrin Vladimir Putin.