Presidenti Barack Obama ka folur qart rreth vizionit t tij pr nj bot pa arm brthamore. sht nj qllim i lart, q nuk do t arrihet gjat Presidencs s tij, madje as pr vite pas saj. Por, sht koh me rrezik, q ai po merr nj hap kaq t rndsishm pr ta
botn t sigurt dhe pr ta forcuar kredibilitetin e vendit t tij, n prpjekjet pr t’i kufizuar ambiciet brthamore t Iranit, t Kores s Veriut dhe t t tjerve. N kta dy dhjetvjear, pas fundit t Lufts s Ftoht, SHBA-t dhe Rusia ende kan nj numr total prej 200 mij armsh brthamore. Presidenti Obama ka ringjallur negocimet pr kontrollin e armve dhe, kt jav, ai dhe Presidenti i Rusis, Dmitri Medvedev, do t nnshkruajn nj marrveshje t re, e para q nga viti 2002, pr reduktimin e armve brthamore. T martn, Obama ka lshuar planin e tij ndaj shtjes brthamore. Plani prcakton kushtet n t cilat SHBA-t duhet t’i prdorin armt brthamore. Plani i fundit u b n vitin 2002 nga administrata e Presidentit George Bush, duke u dhn armve brthamore nj rol kritik n mbrojtjen e vendit dhe t aleatve t tij, si dhe sugjeronte se mund t prdoren kundr armiqve q ushtrojn sulm kimik, biologjik ose madje kundr forcave konformiste. Plani i ri thot se roli fondamental i armve brthamore sht pr t’i penguar sulmet brthamore ndaj SHBA-ve dhe aleatve t tyre dhe prjashton prdorimin e armve brthamore kundr vendeve pa arm brthamore, madje dhe kur ato sulmojn SHBA-t me arm t tjera. Ktu ka nj kufizim t rndsishm. Garancia shkon vetm te vendet q pranojn Marrveshjen pr Reduktimin e Armve Brthamore, duke u ln kshtu jasht Koreja e Veriut dhe Irani. Do t ishte mir nse Obama bn q qllimi i vetm i armve brthamore t jet frenimi i nj sulmi brthamor. Askush nuk mund ta imagjinoj se SHBA-t do t prdorin ndonjher arm brthamore srish.


Eprsia e madhe ushtarake e Ameriks sht m se e mjaftueshme pr t’u mbrojtur kundr sulmeve. Menurisht, Presidenti Obama, reduktimin e armve brthamore e ka kthyer n nj prioritet strategjik dhe administrata e tij ka vendosur t udhheq me shembull konkret. Ne jemi veanrisht t inkurajuar ta shohim dokumentin shqyrtues, q vendi nuk do t zhvilloj arm t reja brthamore. Nuk sht m e nevojshme t ket arm t reja brthamore. Projekti angazhohet pr vazhdimin e paksimit t mtejshm t armve me Rusin dhe thuhet se e ardhmja flet se duhet t shkohet n reduktimin e 15 mij raketave, n total q mbajn SHBA-t dhe Rusia. SHBA-t kan 500 arm taktike brthamore, q konsiderohen t sigurta, ndrsa Rusia ka 3 mij ose m shum, q jan n rrezik t vidhen. do marrveshjeje i duhen vite t plotsohet dhe Obama dhe Medvedev duhet t’i fillojn bisedimet tani. Shqyrtimi gjithashtu angazhon bisedime me Kinn pr arsenalin e saj brthamor. Angazhimi i Obams sht t’i mbaj t sigurta rezervat brthamore. Tashm, ai ka mbshtetur nj shum ekstra prej 624 milion dollarsh nga buxheti i vitit t ardhshm pr laboratort brthamor dhe premtimet, si dhe nj shtes prej 5 miliard dollarsh pr pes vjett e ardhshm, pr rinovimin e infrastrukturs s vjetr. Obama gjithashtu ka premtuar mbshtetje pr arm t tjera t avancuara. Asnj nga kto masa duket se nuk qetsojn kritikat ndaj tij, t cilat flasin se Obama po dobson mbrojtjen e Ameriks. Madje, kritikat shtohen kur vjen koha pr t ratifikuar traktatin e ri “Start” me Rusin. Sfidat e siguris s vendit jan t larta dhe shumica e amerikaneve ksaj nuk i kushton vmendje. Obama ka nj argument t fort dhe do t’i duhet t ec prpara.