Pasojat

N Gjirin e Meksiks vazhdon t qndroj n uj shtresa e nafts

Nafta sht atje e prhapur n t gjith Gjirin e Meksiks, duke filluar nga zona ku ndodhi shprthimi famkeq i 22 prillit n platformn e BP-s, e deri kilometra rrotull. Por nuk shihet sepse nuk sht n siprfaqe, por nn t dhe sipas shum specialistve, ka gjasa q t qndroj ashtu pr muaj me radh. Frika m e madhe e tyre sht se ajo do t jet nj krcnim afatgjat pr speciet e peshqve n thellsit e oqeanit. Po sipas parashikimeve, kjo situat kur nafta do t vazhdoj q t qndroj thuajse pa lvizur shum, do t vazhdoj gjat. N fillim t ktij muaji, zyrtart federal deklaruan se nafta thuajse ishte larguar dhe zhbr, dhe n fakt kishin t drejt n njfar mnyre, sepse ajo nuk duket nga sipr, por prbrsit kimik t nafts vazhdojn t qndrojn dhe madje bindshm pak nn siprfaqen e oqeanit. Sipas nj grupi shkenctarsh q po merren me studimin e situats pas katastrofs, pr t parandaluar dme t mtejshme t qenieve ujore, situata sht shqetsuese dhe autoritetet duhet q t vihen n lvizje nga ky shqetsim, pasi materiali i dmshm do t vazhdoj t qndroj pr shum koh, madje sipas disave bhet fjal pr vite. T enjten n dark edhe zyrtart shtetror e pranuan faktin pr degradimin e ngadalshm t nafts n thellsit e oqeanit.


Nafta ndodhet n thellsi 3000 deri n 4000 metra n zonn ku ndodhen peshq t vegjl dhe krustact. Kta jan peshq q migrojn npr dete e ujra t tjera dhe shpesh jan ushqim pr peshq m t mdhenj. Dhe kto krijesa mund t dmtohen nga nafta q ndodhet n thellsit ku ata gjallojn dhe t krijojn pastaj probleme pr gjith zinxhirin ushqimor, dhe kjo pr nj koh t gjat. Ka shum mundsi q nga ky “sulm” me naft t humbasin dhe specie t cilat jan shum t brishta ndaj ndryshimeve t tilla. Ekosistemi i Gjirit t Meksiks sht nj ekosistem shum sensitiv dhe i brisht dhe q mund t prishet edhe me gjn m t vogl e jo m me gjith sasin e nafts q sht derdhur n oqean. Sipas shkenctarve, nafta qndron nn siprfaqe, pezull n nj shtres shum t holl. Ndrkoh po bhet nj studim i mirfillt pr rrezikshmrin q paraqet shtresa e nafts pr specie t ndryshme t oqeanit. Pr kt, agjencia federale e oqeaneve, NOAA, po prdor teknikat m t fundit t ekzaminimit, mes t cilave ka edhe robot.
#