Ish-Kryeministri nxit dialogun në politikë
Rikthehet srish Fatos Nano. Kt her jo n nj sulm frontal ndaj Edi Rams, pasardhsit t tij n partin q e drejtoi pr m shum se 14 vjet, por si nj politikan mbi palt, pozicion q e ka mbajtur edhe her t tjera, m shum kur bhej fushata pr Presidentin n vitin 2007. N nj moment kur n arenn politike nuk ka dialog dhe atmosfera po vjen duke u prkeqsuar pas dshtimit t negociatave pr nj kompromis, Fatos Nano i krkon mazhorancs dhe opozits t gjejn gjuhn e mirkuptimit. Ai ka zgjedhur edhe nj moment simbolik pr t’u shfaqur n nj takim n fshatin e lindjes, Lunxhri, ku sht nderuar nga banort e zons i ati i tij, Thanas Nano. “N vorbulln e konfliktit shterp t politiks, krkoj dhe nxis prfaqsuesit t ngrihen mbi palt konfliktuale t s kaluars dhe ta ndrtojn politikn e pals evropiane n Shqipri dhe n t mir t Shqipris”, - u shpreh Nano pr median pasi mori titullin “Qytetar Nderi” pr t atin. Ish-Kryeministri socialist, q u dorhoq nga posti partiak pas humbjes n zgjedhjet e 3 korrikut 2005, krkoi t’i njiheshin meritat e qeverisjes s tij n proceset e integrimit. Duke e konsideruar heqjen e vizave nj fakt t kryer, Nano deklaroi se askush nuk mund t privatizoj suksesin pr kt proces, ku kan kontribuar t gjith n kta 20 vjet. “Nuk sht m nj shtje e asnjrs pal, nuk mund t privatizohet e t shqyhet. Jemi tashm n nj proces t pakthyeshm q e ka bekuar Shqipria dhe Perndia dhe askush nuk mund t’i vr strkmbshin”, - u shpreh Nano. Ai nuk bn jet aktive politike, por kontaktet me partin e tij i ruan ende, edhe pse nuk sht m i dshiruar n radht e lidershipit t sotm socialist.


Ish-lideri socialist kishte nj vit n heshtje q kur dha nj intervist t gjat pr gazetarin Blendi Fevziu pr jetn e tij dhe pr Partin Socialiste post-Nano. Si nj kritik i fort i Edi Rams, Nano nnvizoi, pak prpara zgjedhjeve t vjetshme: “Nuk besoj se opozita e sotme sht n gjendje t konkurroj apo t fitoj jo m debate t pjesshme, por ballafaqimin elektoral t fundmuajit t ardhshm. Modeli i bashkis s Edi Rams, t cilin ai pretendon ta shtrij n gjith Shqiprin, s pari nuk sht model i socialistve. Dhe un jam i bindur q modeli i Bashkis s Tirans sht i pafrytshm pr t qeverisur Shqiprin. Un afirmoj nevojn e nj transformimi pozitiv q nis nga e para t s majts shqiptare, t Partis Socialiste dhe t forcave t tjera opozitare dhe n rast se kjo gjendje, si duken gjasat, nuk do t’i oj dot n nj mazhoranc qeverisse, kjo mbetet nj detyr q fillon m datn 29 qershor”.


Sipas Nanos: “Partia e sotme Socialiste jo vetm u grabit apo u ble nga kryetari i Bashkis s Tirans, por edhe u deformua, u degradua, u prudnua, iu fshi memoria dhe arkivi i eksperiencs politike dhe qeverisse. Tashm edhe po transformohet nga pikpamja e prfaqsuesve me njerz pa identitet dhe q nuk kan asnj rekord publik n politike apo n administrimin publik t shtetit dhe qeverisjes”.