Ndrhyrjet n rrjetin e ujsjellsit tashm do t ndiqen penalisht. Drejtori i Prgjithshm i Ujsjells-Kanalizimeve Tiran, Sahit Dollapi, dorzoi n Prokurorin e Tirans 20 kallzime penale kundr personave privat, q kan ndrhyr n mnyr t paligjshme n rrjetin e ujsjellsit. N kto 20 kallzime penale t dorzuara n Prokurori, gjysma e tyre jan kallzime pr lavazhet dhe subjekte t tjera private n Tiran. Duke theksuar se Ujsjellsi i Tirans po prgatit dokumentacionin edhe pr 30 kundrvajts t tjer, zoti Dollapi veoi faktin se kjo sht hera e par q Ujsjellsi i Tirans bashkpunon me Prokurorin pr t uar para drejtsis t gjith ata q abuzojn me ligjin dhe dmtojn rrjetin e ujsjellsit. Sipas tij, denoncimi i kundrvajtsve, q ndrhyjn n rrjetin e Ujsjellsit t Tirans, po shkon paralelisht me punn pr pastrimin e linjave t transmetimit dhe t shprndarjes nga lidhjet e paligjshme. UKT po kryhen investime n pjesn e Shkozs, n zonn e Uzins s Traktorve, nj linj transmetimi e cila bn t mundur nxjerrjen jasht funksioni t 3 linjave t shprndarjes, q jan t amortizuara dhe t ngarkuara nga ndrhyrjet e paligjshme n rrjet. Ndrkoh ndshkime do t ket edhe pr faturistt q detyrojn qytetart t paguajn m shum sesa kan konsumuar. N kto raste jan shoqruar me masa administrative pr faturuesit, largimin e tyre nga puna, si dhe rikthimin e vlers s mbifaturuar pr qytetarin e dmtuar. Pes dit m par gjat nj analize pune me faturuesit jan pushuar nga puna 6 faturues, t cilt kishin vrejtje t prsritura dhe ankesa nga qytetart.