Presidenti Bamir Topi dekoron (pas vdekjes) me Urdhrin “Nderi i Kombit” Muzafer Pipn, Vilson Blloshmin, Genc Lekn dhe Havzi Neln. Z. Topi ishte dje i pranishm n prurimin e fotoekspozits s shkrimtarve dhe poetve t vrar nga diktatura (1944-1991) t titulluar “Letrsia e shkruar brenda telave me gjemba dhe prball plumbave” n mjediset e Muzeut Historik Kombtar. N ceremonin e mbajtur me kt rast, ku merrnin pjes dhe bashkkohs, familjar e miq t viktimave t diktaturs komuniste, ku ishte i pranishm edhe ambasadori amerikan, John L. Withers, ambasadorja franceze, Maryse Daviet, ajo e Republiks s ekis, Marketa Fialkova, deputet, drejtues t Shoqats Mbarkombtare t Integrimit t Burgosurve dhe t Prndjekurve Politik, historian etj., prmes fotografive t ekspozuara dshmohej sakrifica dhe vetflijimi i ktyre martirve, t cilt mbi gjithka vun idealin dhe ndrrn e prjetshme pr liri dhe demokraci. N shenj nderimi dhe respekti t thell, vlersimi dhe pruljeje pr kontributin e tyre, Presidenti Topi dekoroi me Urdhrin “Nderi i Kombit” (pas vdekjes) avokat Muzafer Pipn me motivacionin: “Patriotit dhe intelektualit t shquar, q gjithka q pati, dijen, kulturn dhe jetn e tij t re ia kushtoi shtjes s liris, drejtsis dhe demokracis, duke kundrshtuar deri n flijim vendosjen e diktaturs n Shqipri”, poett Vilson Blloshmi, Genc Leka dhe Havzi Nela me motivacionin: “Pr qndresn dhe papajtueshmrin e paepur me sistemin e diktaturs komuniste, pr dashurin pr fjaln e lir, deri n flijim”.


N fjaln e tij me kt rast, kreu i shtetit shqiptar vuri n pah: “Prndjekja, lufta e klasave, dhuna ndaj fjals s lir t thn e t shkruar, terrori, heronjt dhe viktimat e tij, shkelja e t drejtave t njeriut, jan pasoj e nj regjimi diktatorial, armik i demokracis, prandaj dnimi i krimeve, integrimi pa kushte, pozicionimi i merituar i tyre n historin dhe realitetin e vendit, jan element t rikthimit t ligjshmris, jo si favor, por si nj e drejt themelore, pa t ciln demokracia nuk do t ishte e plot. Shoqria jon do t ket kryer nj hap t madh evolutiv, ather kur kulti i harress, fshehja apo indiferenca, shpeshher e ngritur n metod veprimi, t’ia lr prfundimisht vendin informimit t plot dhe n rastin e shkrimtarve, t rikthimit t plot t tyre, n mnyr q sistemi letrar shqiptar t jet i ndershm, funksionues, objektiv dhe i plotsuar. Qndresa dhe vdekja e ktyre personaliteteve t jets kulturore dhe ligjore shqiptare dhe e shum t tjerve q njohn kodin e ferrit t Dantes, me t drejt sot duhet t shihen si elita e qndress”.
Duke u ndalur n prvojn e hidhur t viktimave dhe t t persekutuarve gjat kohs s diktaturs dhe ndriimit t s vrtets historike, Presidenti Topi vuri n dukje: “Kjo e vrtet sht tragjike, por edhe heroike. Ajo na thot se aty ku ishte burgu, aty ku ishin telat me gjemba, aty ku ishin torturat, aty ky prballej vdekja - aty ishte atdheu. Aty ishte At Vinens Prendushi, Myzafer Pipa, Musine Kokalari, Trifon Xhagjika, Vilson Blloshmi, Genc Leka, Havzi Nela, Arshi Pipa, Pjetr Arbnori e mbi 150 shkrimtar, prkthyes e artist t tjer t dnuar pr fajin e vetm se deshn fjaln e lir! Liria fillon e shuhet ather kur vritet shkrimtari, si zri m i artikuluar i shoqris, kur vritet avokati, mbrojtsi i s drejts, ather kur frika mbyt kundrshtimin, ather kur zri ndryshe shihet si krcnim”.