President i Republiks, Bamir Topi, dekoroi dje (e mart), n mbrmje, kngtarin dhe kompozitorin e shquar, Avni Mula, me Urdhrin "Nderi i Kombit", n 80-vjetorin e lindjes.Zyra e shtypit pran Presidencs bri t ditur se titulli i lart, i akorduar me motivacionin "Pr kontribut t shquar n intepretimin dhe pasurimin e fondit t art t muziks shqiptare dhe asaj botrore me vlera origjinale, si shenj e prafrimit kulturor dhe shpirtror ndrmjet popujve dhe kulturave t ndryshme", iu dorzua zotit Mula nga Kreu i Shtetit, personalisht, n prfundim t koncertit festiv "Valsi i Lumturis", t organizuar n Teatrin Kombtar t Opers dhe Baletit me rastin e 80-vjetorit t lindjes s artistit t madh shqiptar, ku morn pjes kngtar, artist, personalitetete t shquara t artit e kulturs, politikan, prfaqsues t qeveris dhe artdashs t shumt.N fjaln e tij prshndetse, Presidenti Topi, u shpreh i emocionuar "pr spektaklin kaq t bukur, natyrisht edhe pr eventin q na ka mbledhur ktu" dhe n kt drejtim, uroi zotin Mula pr ditlindjen."Un ju uroj i dashur, i nderuar z. Avni, gzuar ditlindjen, edhe shum vite t tjera kaq t bukura si kto. Po mundohesha t gjeja fjaln e rastit, mund tju them q pak kush e feston 80-vjetorin e lindjes n kt mnyr. Gjithsekush do t dshironte q n 80-vjetorin e lindjes t ishte i rrethuar me kaq miq, q ju duan kaq shum, t ishte i rrethuar me kaq respekt, me kaq vlersim pr veprn tuaj. Gjithsekush do t donte q n 80-vjetorin e lindjes t kishte kt q kishit dhe ju, kt gjendje t mrekullueshme fizike q keni ju, sepse jeni ende n krijimtari, dhe mbi t gjitha, ju keni realizuar nj produkt jo vetm gjenetik, keni realizuar nj produkt artistik q sot nuk i takon vetm ksaj skene, por i takon skenave botrore", u shpreh Kreu i Shtetit.Me tej, ai vuri n dukje se "para pak ditsh ka firmosur jo vetm me respekt dhe shum motivim, por edhe me shum dashuri nj dekret pr dekorimin e zotit Mula"."Ju keni prmasa kombtare, sepse ju keni lindur n Gjakov, u rritt n Shkodr, zhvilluat aktivitetin tuaj brilant n Tiran, i jeni prkushtuar shum historis s kombit ton, i cili sot realisht sht n nj dit shum t gzuar. Kshtu q nuk kishte arsye tjetr q ti shmangeshim atij motivimi pr dekretin, i cili ishte Nderi i Kombit", u shpreh Presidenti."Kam qen i vogl kur doli 'Valsi i lumturis'. N fakt ai sht valsi i dashuris. Valsi i lumturis sot sht nj himn dhe jo rastsisht ju e cilsuat kt mbrmje gala 'Valsi i dashuris'. Jam menduar gjat pr t par se cilat jan figurat emblematike t festivalit. Ju jeni nj emblem q vini si kantautor. Vae Zela sht emblem e kngtarve t festivalit, dhe jo rastsisht ju t dy knduat 'Valsin e lumturis'. Ju uroj sinqerisht pr ditlindjen, ju uroj pr t gjith kt performanc q keni pasur, ju uroj shum dit t bukura, dit t mbushura me krijimtari", tha Presidenti Topi, n prfundim t fjals s tij.