Vendet m t industrializuara presin ndrrimin e viteve m masa t shtuara sigurie. N Shtetet e Bashkuara t gjith pasagjert do ti nnshtrohen skanerit por trupin pas sulmit t dshtuar m 25 dhjetor e masat e siguris jan rritur gjithashtu n metro e sheshet kryesore t Nju Jorkut, Uashingtonit e m gjer. Edhe n Europ masat e siguris jan rritur ndjeshm. Hollandezt jan t part q bjn t detyrueshm kontrollin rutin pr pasagjert me skaner pr trupin.
Aparatet brenda tri javsh do t vihen n prdorim n aeroportin e
Amsterdamit pr kontrollin e udhtarve q fluturojn pr n SHBA, tha
ministri i Brendshm i Holands, Guusje ter Hort. M par ata do t
pajisen me nj software t ri, q garanton sfern intime t udhtarve.
Edhe n Gjermani vnia n prdorim e kontrollit me skaner kushtzohet
nga kjo. Prdorimi i skanerave duhet t jet i padmshm pr shndetin
e njeriut dhe t respektohen t drejtat personale t pasagjerve, tha
ministri i Brendshm gjerman Thomas de Maiziere.

N Londr skanerat pr trupin jan testuar qysh para shtat vjetsh. N
Mosk ato prdoren rregullisht q prej vitit 2007. Aparate t till
aplikohen dhe n Izrael, Australi e Zvicr. Ndrsa n Franc forcimi i
masave t siguris n aeroporte lidhet me tepr me shtimin e
kontrolleve.

Delina Bitraku
 

< I mëparshmi