Ndertimi i xhamise se madheE hene 18 Shkurt 2013 1655

Ndertimi i xhamise se madheXhamia e madhe e Tiranes do te ndertohet ne krah te parlamentit ose sic njihet ndryshe Namazgjaja dhe sipas projektit do te jete objekti me i madh i kultit jo vetem ne Shqiperi por dhe Ballkan Perfaqesues te Komunitetit Musliman tregojne per Vizion Plus se studio turke Hassah ka fituar te drejten e projektimit te xhamise se bashku me arkitektin Muharrem HIlmi Senalp i njohur per projketimin e xhamive jo vetem ne Turqi Kleriket myslimane tregojne se objekti i kultit nuk do te kete vetem funksionin e nje xhamieQendra me e madhe islamike do te shtrihet ne 5 mije metra katror qe sot eshte lulishte prane rruges se Elbasanit Ajo do te jete ne forme kube dhe me dy minare mjaft te larta dhe perreth sja do te kete siperfaqe te shumta te gjelberia Sipas klerikeve myslimane xhamia e re do te kete nderthurje stilesh orientalja me modernen dhe tradicionalen shqiptare Pak dite me pare kreu i bashkise se Tiranes Lulzim Basha deklaroi nisjen e punimeve ne muajin mars ndersa jane ne pritje te projektit nga komuniteti mysliman Nderkohe drejtues te myslimaneve sqarojne se xhamia do t kushtoje 10 milion euro financim i qeverise se Kuvajtit dhe asaj turke Nese punimet nisin ne mars ndertimi i saj parashikohet te zgjase 4 vjetp