Sektori i ndrtimit n Shqipri duket si i zn “ngr”. Prej m shum se nj viti nj numr i madh kompanish nuk kan ndrtuar asnj objekt, duke
q edhe nj numr i madh punonjsit t mbeten pa pun. Shoqata e Ndrtuesve prej kohesh i ka
t ditur qeveris me an t letrave zyrtare vshtirsit me t cilat prballet dhe nga ana tjetr i ka drejtuar nj sr krkesash pr t ndryshuar situatn. Sektori i ndrtimit q xhiron rreth 1,2 miliard euro n vit, q z rreth 12% t PPB dhe punson mijra njerz, i ka prezantuar qeveris problemet e tij dhe ka krkuar zgjidhje n t mirn e prbashkt. Nj ndr shqetsimet q ngre sektori i ndrtimit sht zbatimi i mimeve t nj manuali pr efekt t llogaritjes s detyrimeve tatimore n vlersimin e kostos t ndrtimit, pr investimet private dhe publike. Ndrtuesit kt fakt n kushtet e ekonomis s tregut, e konsiderojn centralizim ekstrem dhe arbitraritet i pasens.


Po ashtu, nj ndryshim tjetr q ata krkojn nga qeveria sht ai “Pr pagat referuese”. Ata pretendojn se n mjaft raste, nivelet e ktyre pagave jan prcaktuar m t larta nga sa realisht jan, ndaj kan krkuar q tabela e pagave referuese pr sektorin e ndrtimit t ndryshoj sipas propozimit t Shoqats s Ndrtuesve. Nj tjetr problem i
prezent prej tyre pran qeveris sht dhe ai n lidhje me ndryshimet n ligj, ku shoqrit e ndrtimit jan t detyruara t paguajn tatim mbi fitimin edhe pr siprfaqet e destinuara pr pronart e truallit. Sipas tyre, pronart e truallit q shesin siprfaqet e ndrtimit t prfituara nga kmbimi, paguajn dy her tatim pr t njjtn vler, ndaj dhe Shoqata e Ndrtuesve krkon me forc heqjen e tatimit mbi fitimin pr siprfaqet q nuk shiten nga shoqrit e ndrtimit, por prfitohen nga pronart e truallit.


Nj tjetr krkes ka qen ajo n lidhje me ligjin “Pr parandalimin e pastrimit t parave dhe financimin e terrorizmit”, q i detyron n mnyr specifike shoqrit e ndrtimit pr t raportuar, t gjitha transaksionet n para fizike, n nj vler t barabart ose m t madhe se 1.5 milion lek dhe t gjitha transaksionet jo n para fizike, n nj vler t barabart ose m t madhe se 6 milion lek. Ndrtuesit kan krkuar q ky detyrim t hiqet dhe t gjitha transaksionet me vler m t madhe s 6 milion lek t kryera me bank, t merren vetm nga bankat e nivelit t dyt ku kto transaksione kryhen. Por problemi q i rndon ata direkt n aktivitetin e tyre, sht mosfunksionimi i organeve vendimmarrse pr dhnien e lejeve t ndrtimit.