Qeveria Turke ka sjell nj sasi t konsiderueshme ndihmash pr zonat e prmbytura n veri t vendit. Fondi i Emergjencave pran Kryeministris s Republiks t Turqis, ka sjell n Tiran nj avion t posam me medikamente, pajisje mjeksore, ushqime, bashk me 5 mjek dhe 5 punonjs t shndetsis. I pranishm n pritjen e ndihmave nga shteti Turk ishte dhe zv ministri i Brendshm Ferdinand Pone, i cili tha se ndihma e vendeve t tjera dhe atyre aleate t NATO-s ka qen tejet jetike pr kaprcimin e situats.
N ndihm t zonave t prmbytura kan ardhur dhe shtete si Greqia, Italia, Austria, Sllovenia t cilat kan ndihmuar organet e emergjencave shqiptare me ndihma materiale dhe staf t kualifikuar n situata t tilla.