Presidenti i Republiks, Bamir Topi, riktheu dje ligjin e ndryshuar pr kthimin dhe kompensimin e prons pr t’u rishqyrtuar n Kuvend. Prmes nj njoftimi pr shtyp vendimin e tij Topi e argumenton me faktin se sa i prket kushtetutshmris s tij dhe zbatimit, n t mir t ksaj shtjeje t rndsishme, q mban peng pronat e pronarve t ligjshm, duke mos u dhn zgjidhje n kto 20 vjet tranzicion postkomunist. N faqen zyrtare t Presidencs, Presidenti citohet t ket thn: “E shqyrtova me vmendje kt ligj dhe jam i ndrgjegjshm pr problematikn, dimensionin dhe rndsin q ka. Vlersoj se e drejta e prons dhe e gzimit t saj sht nj nga kolonat baz t funksionimit normal t nj shoqrie demokratike dhe se garantimi i saj do t konsolidonte zhvillimin e shoqris shqiptare. Por, me qllim q zgjidhja e ofruar t jet sa m pran standardeve t t drejtave t njeriut dhe atyre kushtetuese, vendosa ta kthej ligjin edhe nj her pr rishqyrtim n Kuvend, pr shkakun se gjykoj se ka vend t rishikohet, si pr sa i prket kushtetutshmris s tij, por edhe pr ta
at efektiv dhe t zbatueshm”. Presidenti thekson: “Rregullimet e bra n ligjin e ardhur pr shpallje jan, n thelb, t njjta me ligjin e marr n shqyrtim dhe t shfuqizuar nga Gjykata Kushtetuese n vendimin e siprcituar. Arsyetimi dhe vendimi i dhn nga Gjykata Kushtetuese jan qartazi t referueshme pr rregullimet e ligjit t ri. Vlersoj se, jo vetm pr shkak t mosprputhshmris s ligjit me Kushtetutn, vendimin e Gjykats Kushtetuese dhe jurisprudencn e Gjykats Evropiane t t Drejtave t Njeriut, por edhe sepse neni 132 i Kushtetuts ka prcaktuar se vendimet e Gjykats Kushtetuese kan fuqi detyruese t prgjithshme dhe jan prfundimtare, ligji i ardhur pr shpallje ka nevoj pr rishikim”, - nnvizoi zoti Topi. Presidenti sqaron m tej: “Kushtetuta ka prcaktuar se e drejta prbn bazn dhe kufijt e veprimtaris shtetrore, duke garantuar kshtu nj nga parimet baz t shtetit t s drejts, at t siguris juridike. Ndrsa, ajo q propozohet me ligjin e ardhur pr shpallje nuk sht n prputhje me kt vullnet kushtetues, por n kundrshtim me t”. Presidenti nnvizon: “Duke i dhn mundsin AKKP-s t rishikoj vendime t ish-komisioneve pr kthimin dhe kompensimin e pronave dhe pr m tepr edhe t’i shfuqizoj ato, i heq pronarit mundsin e t gzuarit t prons s tij i qet dhe sigurt pr nj t drejt t fituar n prputhje me normat kushtetuese dhe ligjore”.