N mbledhjen e qeveris, kryeministri Sali Berisha paralajmroi ngritjen vitin e ardhshm t Universitetit pr Administratn publike. Pr kt qllim duke filluar nga java q vjen, do t ngrihet nj grup i posam pune, q do t prcaktoj gjith hapat deri n ngritjen e Universitetit, pr t cilin kryeministri sugjeroi przgjedhjen e modelit m t mir europian. Aktualisht pran Departamentit t Shrbimit Civil, funksionon Instituti i Trainimeve q nuk duket t jet e mjaftueshme pr vet sfidat me t cilat po prballet administrata shqiptare pr shkak t procesit pr integrim europian.

Mbledhjen e qeveris kryeministri e fokusoi n rndsin e rivnies n funksion t Teatrit t komedis dhe satirs. Berisha tha se, fati i ktij zhanri t artit sht i dhimbshm n raport dhe fusha t tjera t artit dhe kulturs q n 20 vjet kan njohur shprthim t fuqishm.

Gjat mbledhjes s qeveris u morn disa vendime t rndsishme, sikundr ai q ka t bj me unazn elektrike t jugut nj financim i banks gjermane, KFV. Po kshtu, u mor vendim mbi projektin e rrugve rajonale me vler 50 milion euro.