Në shtëpinë e Nënë Terezës në Kalkuta të Indisë, kanë nisur përgatitjet për festimin e ditëlindjes së saj.


Mëngjesin e kësaj të enjte (25 gusht), vizitorët kanë zhvilluar lutje në mëngjes në kuadër të 106 vjetorit të lindjes së Gonxhe Bojaxhiut, e cila erdhi në jetë më 26 gusht të vitit 1910 nga prindër shqiptarë në Shkup të Maqedonisë.


Ajo nisi punën e saj si misionare për të varfrit në vitin 1948, ndërsa fitoi çmimin Nobel për Paqe në vitin 1979.


Pas vdekjes në vitin 1997, ajo u lumturua nga Papa Gjon Pali II dhe dha titulli E bekuara Tereza e Kalkutës. Ceremonia e shenjtërimit të saj në Vatikan do të zhvillohet më 4 shtator.


epa05509357 Visitors attend a morning prayer ahead of the 106th birth anniversary of Mother Teresa, at Mother House in Calcutta, India, 25 August 2016. Mother Teresa was born Agnes Gonxha Bojaxhiu on 26 August 1910 from Albanian parents in Skopje, Macedonia. She began her missionary work with the poor in Calcutta in 1948, and won the Nobel Peace Prize in 1979. Following her death in 1997 she was beatified by Pope John Paul II and given the title Blessed Teresa of Calcutta. Mother Teresa of Calcutta canonization ceremony will take place on September 04. EPA/PIYAL ADHIKARY

EPA/PIYAL ADHIKARY


epa05509358 Nuns decorate Mother Teresa's tomb with flowers ahead of the 106th birth anniversary of Mother Teresa, at Mother House in Calcutta, India, 25 August 2016. Mother Teresa was born Agnes Gonxha Bojaxhiu on 26 August 1910 from Albanian parents in Skopje, Macedonia. She began her missionary work with the poor in Calcutta in 1948, and won the Nobel Peace Prize in 1979. Following her death in 1997 she was beatified by Pope John Paul II and given the title Blessed Teresa of Calcutta. Mother Teresa of Calcutta canonization ceremony will take place on September 04. EPA/PIYAL ADHIKARY

EPA/PIYAL ADHIKARY


 


 


/Ora News/


 


Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter