brbrPas kater netesh protestash kunder qeverise mijera rumune marshuan sot paradite drejt Parlamentit pasi ndihen te shperfilluar nga nje dekret per antikorrupsioninbrbr
brbrVuvuzela fishkellima flamuj rumune jane kthyer ne aksesoret e pazevendesueshem te protestuesve qe priten te shfaqen gjate pasdites per tubimin e pare te organizuar ne mesditebrbr
brbrBanoret e Bukureshtit jane thirrur re parakalojne drejt pallatit monumental te ndertuar ne kohen e diktatorit Nikola Caushesku ku eshte selia e parlamentarevebrbr
brbrPerpara godines nje nga ndertesat administrative me te medha ne bote dhjetera mijera persona jane parashikuar te dalin per te kerkuar shfuqizimin e nje dekreti per lehtesimin e legjislacionit antikorrupsion i marre te marten nga qeveria e Partise Socialdemokrate PSD pa u konsultuar me deputetet dhe senatoretbrbr
brbrKjo levizje protestash e paprecedente prej rrezimit te komunizmit mobilizon prej disa ditesh qindra mijera persona ne te gjithe Rumaninebrbr
brbrDje ne mbremje ata numeroheshin sipas medias rreth 100 000 ne Bukuresht duke kenduar himnin kombetarbrbr


googletagpubadsdefinePassback10066666adxpvizionplus728x90 728 90display

br